SERGİ | Amsterdam’da Festivalsiz Işık Sanatı

Hollanda hükümeti tarafından 18 Aralık 2021’de alınan yeni tedbirlerin, ‘Amsterdam Light Festival’ üzerinde büyük etkisi olacağı düşünülüyor. Yeni tedbirler kapsamında 14 Ocak 2022 tarihine kadar organize (grup) faaliyetlere izin verilmeyeceği açıklandı. Festivalin yıldönümü ne yazık ki umulduğu gibi çoşkuyla ve kalabalık bir şeklide kutlanamayacak.


Massamichi Shimada’nın Amsterdam Light Festival’in 8. edisyonu için ürettiği “Butterfly Effect”, geçtiğimiz yaz Aarhus Light Festival, Danimarka’daydı. Fotoğraf: Martin Dam Kristensen / Aarhus. Kaynak: Instagram / @amsterdamlightfestival

Amsterdam Belediyesi’nin izniyle, şehir sakinlerine ve ziyaretçilere yönelik ışıklı sanat eserlerinin tamamı 23 Ocak tarihine kadar açık kalacak. Festival olmasa da ışık sanatı tam gaz devam edecek.


“Run Beyond”, Angelo Bonello. Fotoğraf: Janus van den Eijnden. Kaynak: Instagram / @amsterdamlightfestival


Whole Hole, Vendel & de Wolf | Amsterdam Light Festival, 2021. | Fotoğraf: Janus van den Eijdnen. Kaynak: Instagram / @lightartcollection

Kısıtlamalar:

– Festival organizasyonu olarak mevcut Covid-19 önlemleri kapsamında etkinlik ve operasyon düzenlenmesine izin verilmemekte.

– Işık çalışmaları 17:00 – 22:00 saatleri arasında açık olacak.

– Festival bilgi noktaları kapatılmış.

– Kalabalıklar çok büyürse veya insanlar önlemlere uymazsa, Amsterdam Belediyesi ışık sanat eserlerinin kapatılmasını talep edebilecek.


Group LAPS’in Amsterdam Light Festival #7 için ürettiği ‘örümcek’. Fotoğraf: Janus van den Eidnen. Kaynak: Instagram / amsterdamlightfestival.

Önlemler kapsamında izin verilenler:

– Kamusal alanda yürüyüş ve eğlence amaçlı tekne gezintisi yapılabilecek.

– Dışarıdaki maksimum grup büyüklüğü, hem yürüyüş hem de eğlence amaçlı tekne gezintisi için 2 kişi ile sınırlandırılmış.

– Sadece 24, 25, 26 ve 31 Aralık’ta dışarıdaki maksimum grup büyüklüğü 4 kişi ile sınırlandırılmış.

– Yürüme ve eğlence amaçlı tekne gezintisi için 1,5 metre mesafe kuralı geçerli olacak.

– Festival Güzergah Haritasının kullanılmasına izin verilecek.

– Festival Sesli Rehberinin kullanılmasına izin verilecek.

Link: https://amsterdamlightfestival.com/en/