Refik Anadol’un Eseri MoMA’nın Kalıcı Koleksiyonuna Girdi

Museum of Modern Art (MoMA), Refik Anadol’un ‘Unsupervised – Machine Hallucinations’ eserini satın alarak tarihi bir adım attı. Bu satın alma, müzenin kalıcı koleksiyonuna tokenize edilmiş bir sanat eserini ilk defa dahil etmesi sebebiyle oldukça önemli. Üç bölümden oluşan bu eser, Anadol’un ‘Unsupervised’ serisinin bir parçası ve sanatçı bu işinde yapay zeka kullanarak MoMA’da bulunan 200 yıl içerisinde üretilmiş sanat eserlerini yeniden yorumluyor ve hayal ediyor.

Anadol, sofistike bir makine öğrenme modeli kullanarak MoMA koleksiyonundan gelen kamusal verileri yorumlayarak, ışık, hareket, ses ve dış iklim unsurlarıyla doldurulmuş benzersiz bir eser yarattı. Geniş bir medya duvarında sergilenen eser, görsel ve işitsel deneyimi yükseltir.

Fotoğraf: Refik Anadol Studio

‘Unsupervised’, MoMA’da Kasım 2022’den beri sergilenmekte. Müze, yakın zaman önce sergiyi 29 Ekim’e kadar uzattığını açıkladı. Anadol, Twitter üzerinden, ‘Stüdyomuz ve dijital sanat için tarihi bir gün. Güzel bir toplulukla bir yolculukta olmak heyecan verici ve onur verici ve makine zekası çağında hayal gücünün sınırlarını zorlamak için tüm MoMA’ya ve küratörlerimize minnettarız!’ dedi.

Unsupervised, sergilenmeye başladığı günden bu yana büyük ilgi çekti ve iyi – kötü eleştirilerin odağı haline gelmeyi başardı. New York’tan Jerry Saltz, eseri bir lav lambasıyla karşılaştırıp sertçe eleştirirken Artforum’da yazan Lloyd Wise, eseri modernizmle diyalog kurma şekli nedeniyle savundu.