Burning Man’in 2024 Yılı Enstalasyonu Belli Oldu: TEMPLE OF TOGETHER

ABD’nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü’nde her yıl düzenlenen Burning Man festivalinin bu yılki enstalasyonu ‘Temple of Together’ olarak belirlendi. 25 Ağustos – 2 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin merkezi enstalasyonu, Caroline Ghosn tarafından tasarlandı. Neo-gotik dini mimariden ilham alarak oluşturulan tasarım, Art Deco stilleri ve Lübnan Khaizaran dokuma teknikleri ile harmanlanarak bir birlik ve saygı sembolü haline getirilmiş. Dua ederken bir araya gelen iki el, neo-Gotik sivri kemerlerle birlikte girişi tanımlayarak ziyaretçileri tapınağa davet ediyor.

Enstalasyon, ortak maneviyat, birlik ve alçakgönüllülüğün sembolü olarak dua ederken birleşen eller motifini yeniden yorumluyor. Bu sembolün, tasarım boyunca tekrarlanan neo-Gotik oval kemerlerle daha soyut temsili görülüyor. Ayrıca, Art Deco tarzından esinlenen katmanlı geometrik şekiller genel görüntüye yoğunluk katıyor.

Bir araya gelme kavramını destekleyen çeşitli tasarım unsurları, tasarımın merkezinde oluşan enerji akışına katkıda bulunuyor. Birlikten doğan ışık, sunak, kule ve yükselen fenerler aracılığıyla hayat buluyor ve bu enerjiyi ortak bir yolculuk olarak yukarı ve dışarı yönlendiriyor.

‘Temple of Together’da Khaizaran’ın geleneksel teknikleriyle dokunan kamışla kaplanması, aynı zamanda sürdürülebilir ve yeniden kullanılabilir malzemelerle hafif bir yapının meydana getirilmesine olanak sağlıyor. Organizatörlere göre Temple of Together, geçmişin Tapınaklarına saygı duruşunda bulunan davetkâr ve rahat alanlar yaratarak aşinalık hissi uyandırdığı için seçildi.

Tasarımcı, yapının gönüllüler tarafından inşa edileceği gerçeğini göz önünde bulundurarak, dokuma tekniğini her beceri düzeyinden insanın katılımına izin verecek, katılımı ve yaratıcılığı teşvik edecek şekilde uyarladı.

Büyük ölçekli deneysel tasarımların ve sanatsal keşiflerin yapıldığı yerler olan müzik festivalleri, dünyanın dört bir yanından gelen tasarımcılara en sıra dışı fikirlerini test etme ve sergileme fırsatı sunarak, alışılmadık görüntüler, cesur renkler ve yenilikçi malzemelerle ziyaretçilerin hayal gücünü genişletiyor. Burning Man’in 2024 yılında gerçekleşecek festivali, ‘Temple of Together’ ile katılımcıların inşa sürecine dahil olmasının getirdiği birliktelik duygusunu yoğun bir şekilde hissettirmeyi planlıyor.

Kaynak: archdaily.com
Fotoğraflar: Maissa Sader, Burning Man Project