Kengo Kuma’dan Angers Katedrali’ne Çağdaş bir Giriş Önerisi

Japon merkezli dünyaca ünlü mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates Fransa’daki Angers Katedrali’nin heykelsi girişini koruma amaçlı yeni ve çağdaş bir giriş önerdi. Stüdyonun katedrale eklemeyi düşündüğü yapı beş adet kemer ile giriş verilen dikdörtgen formlu bir hacimden oluşuyor. Geniş kemerli açıklıklar çarpıcı bir açık galeri yaratırken katedralin kapısında yer alan çok renkli heykellerin de kısmen görülebilmesine olanak tanıyor.

Angers Katedrali, 12. yüzyıl civarlarında daha önceleri Romanesk bir katedral olan yapının temelleri üzerine Gotik üslup ile inşa edilmiş oldukça önemli bir yapıdır. Katedral, her biri yaklaşık 75m yüksekliğindeki kuleleri ile yaklaşık beş asır boyunca Paris’in güneybatısında yer alan Angers şehrinin Orta çağ merkezinin simgesi olma rolünü üstlenmiştir. Yine aynı fonksiyondaki eski bir yapının yerine konumlanmış olan katedral, Romanesk giriş yolu, Gotik kuleleri ve Rönesans izleri taşıyan elemanları gibi barındırdığı farklı dönem izleriyle adeta şehir için bir zaman kapsülü işlevi görmektedir.

Katedralin batı bölümü girişinin çevresel zararlardan korunma ihtiyacı halihazırda birçok farklı katmana sahip olan bu yapıya yeni bir mimari stil eklemek için fırsat yaratmış. Kengo Kuma and Associates’in katedralin barındırdığı stillerin hiçbirini taklit etmeden mimari tarihine gönderme yapan ve onları takdir eden tasarımı düzenlenen yarışmada öne çıkarak gerçekleştirilmeye hak kazanmış.

Kengo Kuma and Associates (KKAA) ortaya koydukları tasarım ile çağdaş ve Orta Çağ mimari mirası arasında ‘uyumlu bir diyalog’ yaratmayı amaçlamış. Tarihi yapının oranlarını yeni tasarımda tamamlayıcı bir algı yaratmak adına kullanan ofis, bu iki farklı çağa ait tasarımı etkileyici bir şekilde bir araya getiriyor. Çağdaş giriş, katedralin mimarisinin bütünleyici bir parçası haline geliyor. Ofisin proje ile ilgili açıklaması şu şekilde: ‘ Bizim zorlandığımız konu Orta Çağ mimari mirasını korurken yeni ortaya konan çağdaş tasarım ile var olan arasında uyumlu bir diyalog yaratmaktı. Düzenleyici bir çevre yaratmak için kendimizi Orta Çağ inşaatçılarının yerine koymak istedik ve göstergeleri kullanarak birlikteliği vurgulayan oranları açığa çıkardık. Bütün bunlar mümkün olan en iyi taş işlemleri kullanılarak yeni yapının katedralin kalın duvarlarından ayrılması ile başarıldı’.

Önerisi komisyon tarafından beğenilen KKAA’nın tasarımı böylece yarışmadaki diğer adaylar olan Rudy Ricciotti, Philippe Prost, Pierre-Louis Faloci ve Bernard Desmoulin’i geçmeyi başardı. Bakanlık Kuma’nın başarısını şu sözlere açıklıyor: ‘Hayal ettiği çağdaş yapı, yarışmanın beklentilerini mükemmel bir şekilde karşılıyor: Katedralin girişini ve eski polikromlarını korurken, büyük bir tarihi mirasa ve geniş anlamda kentsel bağlamına uyumlu bir şekilde yerleşiyor’.

Çalışmaları devam eden bu etkileyici projenin 2022 yılında tamamlanması planlanıyor.

 

Lokasyon: Angers, Fransa
Mimar: Kengo Kuma and Associates

Kaynak: https://kkaa.co.jp/, www.archpaper.com, designcitylab.com dezeen.com