Haziran Ayı – Güncel Sergiler

Haziran ayıyla birlikte kültür ve sanat faaliyetleri çeşitlenerek sanatseverlere birbirinden etkileyici sergiler sunuyor. İşte yaz mevsimine giriş yaparken kaçırmamanız gereken sergiler…

‘Çizginin Yolculuğu’

Küratör: Celal Abdi Güzer 

Mimar Celal Abdi Güzer küratörlüğünde gerçekleşecek olan ‘Çizginin Yolculuğu’ sergisi, 4 – 29 Haziran 2024 tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz Ankara’da sanatseverlerle buluşuyor. Farklı disiplinlerden, kuşaklardan ve şehirlerden 63 mimar ve tasarımcıyı bir araya getiren sergi, çizginin olasılıklarını, yorumlarını ve temsillerini keşfetmek üzere izleyiciyi bu süreci paylaşmaya davet ediyor.

‘Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?’

Küratör: Ars Electronica

İBB Miras ve İBB Kültür’ün katkılarıyla düzenlenen ve ödüllü sanatçıların eserlerinden oluşan ‘Bilinci Yeniden Kurmak: Gerçek Nedir?’ sergisi, teknolojinin toplumsal etkisini sanat aracılığıyla kapsamlı bir şekilde araştırıyor. Ars Electronica’nın küratörlüğünde oluşturulan seçkide yer alan hem uluslararası hem de yerel dokuz farklı sanat pratiği, görünmez olana görünür bir yaklaşım getiriyor. İBB Miras tarafından yeniden hayat bulan İstanbul’un endüstri mirası Çubuklu Silolar Dijital Sanatlar Müzesi’nin açılış sergisi olma özelliğini taşıyan sergi, pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

‘Olafur Eliasson: Senin Beklenmedik Karşılaşman’

Sanatçı: Olafur Eliasson

“Olafur Eliasson: Senin Beklenmedik Karşılaşman” sergisi tüm dünyada gerçekleştirdiği proje ve yapıtlarıyla ün kazanan İzlandalı-Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson’un 30 yıllık kariyerinden kapsamlı bir seçkiyi bir araya getiriyor. Sanatçının Türkiye’deki ilk sergisinde, yeni üretimler de dahil olmak üzere 40’a yakın yapıt yer alıyor. Eliasson’un çalışmalarında yer verdiği su, ışık, renk, algı, hareket, geometri ve çevre gibi konulara odaklanan serginin küratörlüğünü, müzenin küratöryel ekibinden Öykü Özsoy Sağnak, Nilay Dursun ve Ümit Mesci üstleniyor.

‘Emanet’

Sanatçı: Vuslat

Vuslat’ın ‘Emanet’ adlı sergisi, Ebru Yetişkin küratörlüğünde, 30 Haziran’a kadar MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda sanatseverlerle buluşuyor. Güven, bağlılık, ihtimam gösterme, sözüne sadakat ve koruyuculuğun değerini ifade eden “emanet” kavramının birçok tezahürünü keşfetmeye davet eden sergi Vuslat‘ın heykel, resim, şiir, ses ve enstalasyon gibi kendi eserlerini ve sanatçı iş birlikleri ile oluşturduğu eserleri kapsıyor.

‘Present’ 

Sanatçı: Tuba Önder Demircioğlu 

Seramik ve heykel sanatçısı Tuba Önder Demircioğlu’nun ‘Present’ başlıklı kişisel sergisi 15 Mayıs -14 Haziran tarihleri arasında Gama Gallery ev sahipliğinde 42 Maslak’ta yer alıyor. Sanatçının duygu ve düşüncelerini insan bedenindeki yansımalarından ilham aldığı yeni koleksiyonu, mutluluğu, gülmeyi, sevinmeyi ve anı keyifle yaşamayı sembolize eden yaklaşık 50 eserden oluşuyor.

‘Doğanın Soyut Güzelliği’

Sanatçı: Eelco Hilgerson

Hollandalı sanatçı Eelco Hilgersom’un Türkiye’deki ilk sergisi ‘Doğanın Soyut Güzelliği’, sanatçının doğada yer alan organizmalardan ilham aldığı “Habitat” serisinden oluşuyor. Sergi, EArt Galeri İstanbul’da 11 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında ziyarete açık.

‘Aritmi’ ve ‘Dijital Mitolojiler’ Sergileri 

Aritmi: Matt Collishaw (Sanatçı) / Dijital Mitolojiler: Koleksiyon Seçkisi

Borusan Contemporary, Mat Collishaw’un ‘Aritmi’ başlıklı kişisel sergisi ve ‘Dijital Mitolojiler’ başlıklı koleksiyon seçkisi ile yeni kültür sanat sezonunu karışılıyor.

90’li yılların sonundan bu yana sürdürdüğü sanat pratiğiyle, güncel sanata yön veren akımlar içerisinde anılan Britanyalı sanatçı Mat Collishaw, “Aritmi” sergisiyle, sanat, bilim ve tarih disiplinlerinin perspektifinden önermeleri, yapay zeka teknolojileriyle bir araya getiriyor.

Necmi Sönmez küratörlüğünde, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan bir seçki sunan “Dijital Mitolojiler” başlıklı sergisi ise, koleksiyondan 61 yapıtı bir araya getiriyor. Sergideki eserler, yeni medya sanatının farklı üretim olanaklarıyla şekillenen deneysel yaklaşımları ön plana çıkarıyor.

‘Aritmi’ ve ‘Dijital Mitolojiler’ sergileri, 18 Ağustos 2024 tarihine kadar Borusan Contemporary Perili Köşk’te ziyaret edilebilir.