Şubat Ayı — Güncel Sergiler

İstanbul ve Ankara, Şubat ayında ilgi çekici kültür sanat etkinlikleriyle sanatseverleri bekliyor. Gezebileceğiniz sergilerden bazılarını sizler için derledik…

‘Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde’

 Tate Modern Koleksiyonu

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Tate’in “The Dynamic Eye: Beyond Op and Kinetic Art” (Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde) koleksiyonu İBB Kültür ve İBB Miras’ın katkılarıyla 23 Ocak-19 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’un kamusal alandaki en büyük kültür ve sanat mekanı Artİstanbul Feshane’de sanatseverlerle buluşuyor.

21 ülkeden 57 sanatçının 95 eserinin yer aldığı yer aldığı serginin küratörlüğünü Londra merkezli çağdaş sanat müzesi Tate Modern’in Sergiler ve Uluslararası Sanat Küratörü Valentina Ravaglia üstleniyor.

‘Ada’

Günnur Özsoy ve Nevzat Sayın

Galeri Siyah Beyaz, 40. yılına ithafen 2023-2024 sezonunda birlikte üretme pratiğinin bir karşılığı olarak sanatçı eşleşmelerine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı ikililerinden Günnur Özsoy ve Nevzat Sayın, “Ada” isimli sergisi ile 9 Şubat – 2 Mart 2024 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, ada temasını işleyen Günnur Özsoy ve Nevzat Sayın, izleyicilerin bilinmeyen sınırlara doğru bir keşfe çıkmalarını sağlıyor.

Günnur Özsoy, kelimelerle ifade edilemeyen, soyut bir düşüncenin imgelerine dönüşen adalarda, varlık ve yokluğun buluştuğu bir gerçeklik sunar. Orada zamanın akışı yavaşlar ve gerçek ile hayal arasında belirsiz bir çizgi çizer. Nevzat Sayın’ın mimari yaklaşımı ise ada kavramının mekânsal boyutunu keşfetmeye olanak tanır, ada dünyanın labirentlerine inenler, soyut düşüncelerin imgelerine dönüşen bir gerçeklikle karşılaşırlar ve bu soyut gerçeklik, kavranması güç bir mekân olarak varlığını sürdürür. Orada ne ada vardır ne de ada olmayışı; tanımlanan boşluk her türlü kavramın dışındadır.

‘Metropol Kayıtları: Kentsel Mimariyi ve İnsanlığı Yakalamak’

 Erhan Coral

Kendini bir sokak fotoğrafçısı olarak tanımlayan Erhan Coral’ın mimari ve insan hikâyelerinin anlattığı fotoğraf sergisi “Metropol Kayıtları: Kentsel Mimariyi ve İnsanlığı Yakalamak”, Galeri 77’de 25 Şubat’a kadar ziyaret edilebilir.

Coral, sergideki siyah beyaz fotoğraflarında modern şehirlerin hikâyelerini şehircilik, mimari harikalar ve bu mekânları evi olarak gören bireylerin gözünden anlatıyor. Sergide salt görselliğin ötesine geçen fotoğraflar, kent yaşamının kaydını da tutuyor.

‘Havada’

Serkan Aka

Serkan Aka’nın kişisel sergisi “Havada”, 1 Şubat – 3 Mart 2024 tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Havada; eşyaların canlılığına ve çarpışmaların rastlantısal akışına dair bir sergi. Aka, sıradan ve çoğunlukla kullanılmış eşyaları bir araya getirerek ses heykelleri ve yerleştirmeler oluşturuyor. Mekânı; doğadaki seslerden, kuşlardan, balinalardan ve şehirdeki seslerden yola çıkarak havada asılı bir ses manzarası olarak kurguluyor.

‘Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında’

Gülseren Südor

 Gülseren Südor’un altmış yıllık sanat hayatında bireysel ve toplumsal tanıklıklarına odaklanan “Gülseren Südor: Zamanlar ve Katmanlar Arasında” retrospektif sergisi, 18 Şubat 2024 tarihine kadar Metrohan’da sanatseverlerle buluşuyor.

İBB, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı kapsamında, Türk resim sanatının öncü kadın sanatçılarının eserlerine yer veren sergi serilerinin ikincisi olan retrospektif sergi, Gülseren Südor’un kişisel, özel koleksiyonlarda yer alan 170’e yakın eserini izleyicinin beğenisine sunuyor. Serginin küratörlüğünü Telga Südor Mendi üstleniyor.

‘Farz Et Ki Sen Yoksun’

 Çeşitli Sanatçılar

Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği ilk özel koleksiyon sergisi “Farz Et Ki Sen Yoksun”,  29 Aralık 2024 tarihine kadar Arter’de sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi, bir koleksiyonerin hayalleri ve hayata geçirdikleri neticesinde farklı nesneler arasında kurulan yakınlıkların ve oluşturulan gövdenin bir mekân olarak ev içinden müzeye taşınmasının imkânlarını araştırıyor. 400’e yakın sanatçının yapıtlarının yanı sıra anonim eserler, seri üretimler ve muhtelif öğelere yer veren sergi, Arter’in 4. ve 3. kat galerilerinde yer alıyor.