TASARIM | Porsche Taycan – Dünyanın en yenilikçi arabası mı?

Kusursuz bir spor otomobil üretme konusundaki sonsuz arayışıyla Porsche, teknolojik yenilikler konusunda zaten hak edilmiş bir üne sahip. Ancak ikonik otomobil üreticisi, tamamen elektrikli Taycan’ın geliştirilmesinde 13’ü dünyada ilk olan, 27 teknolojik yenilik yarattı.

Otomobil üreticileri, ürettikleri modellerin yaratıcılığı hakkında büyük açıklamalar yapmayı severler. Bununla birlikte, otomotiv teknolojisini incelemeye kendini adamış bir araştırma merkezinden, bağımsız bir bilim insanı da bir arabanın ustaca üretilmiş olduğunu söylediğinde, not almakta fayda var. Otomotiv Yönetimi Merkezi (CAM), Porsche Taycan’ın “küresel otomotiv pazarındaki en önemli yenilik faktörü” olduğunu iddia ediyor.

“AutomotiveINOVATIONS Report”, Porsche Taycan’ı dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş binek aracı olarak tanımladı. Başlangıçtan itibaren elektrikli otomobiller söz konusu olduğunda performanstan ödün vermeye niyeti olmayan Porsche’nin Taycan’i değerlendirme sürecinde 250 aracı geride bıraktı.

Taycan, elektrikli otomobiller içinde 800 volt sistem voltajına sahip ilk seri üretim araç ve bu sistem sayesinde Taycan’daki pil, beş dakika civarı bir sürede 100 kilometreye kadar bir menzil için şarj edilebiliyor. İdeal koşullar altında ise Taycan, 20 dakika kadar bir sarjla pilinin 80% ini doldurabilmekte.

Seride sunulacak ilk modeller ise, Porsche serisinin en güçlü üretim modelleri arasında yer alan Taycan 4S, Taycan Turbo ve Taycan Turbo S olacak.

 

Link: https://www.porsche.com/international/models/taycan/taycan-models/taycan-turbo/