Ocak Ayı – Güncel Sergiler

İstanbul yeni yılı karşılarken ilgi çekici sergilere ev sahipliği yapıyor. Ocak ayında gezebileceğiniz sergilerden bazılarını sizler için derledik…

‘Sonsuz Yankı’

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Dirimart Dolapdere ve Pera’da üç ayrı mekânda 27 Aralık – 21 Ocak 2024 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşan sergi, Eyüboğlu’nun ürettiği her bir eserine sinmiş ölümsüz enerjisinin kalıcı evrenine bir bakış sunuyor.

Usta bir hikâye anlatıcısı olan Eyüboğlu’nun eserleri, duyguların en katıksız ve ilksel haliyle yoğrulmuştur; sanatsal pratiğinde kullanıp benimsediği birbirinden farklı mecra ve üslup ise ruhundaki deneyciliğin bir yansımasıdır. Sanatçının insan deneyiminin derinlerine kök salmış temaları konu alan eserleri, kültürel sembolizmi ve sıradan insanların yaşamlarını keşfe çıkarken, günümüzde hâlâ geçerli olan bir sanat anlayışıyla bağlantılar kurar. Bu bakımdan, eserleri bize çağdaşlığın kendi zamansal bağlamını nasıl aştığını, kuşaklar arasında nasıl iletişim kurabildiğini ve zamana meydan okuyan evrensel duyguları nasıl çağrıştırabildiğini hatırlatır.

‘Garden of the Mind’

Özer Toraman

Pi Artworks Istanbul, 2 Aralık – 27 Ocak 2024 tarihleri arasında Özer Toraman’ın kişisel sergisi ‘Garden of the Mind’ı sanatseverlerle buluşturuyor.

Özer Toraman’ın en son sergisi olan ‘Garden of the Mind’, hayal edilen manzaraların gerçeklikle iç içe geçtiği bir dünyaya davet ediyor izleyiciyi. Dünyanın farklı ülkelerinde çekilen fotoğraflardan esinlenen Toraman’ın resimleri, hayali olanı figüratif ile birleştirerek, sanatçının başka bir aleme açılan pencereler olarak nitelendirdiği şeyi oluşturuyor. Gezen figürler, plaj sahneleri, izole olmaları nedeniyle gerçeküstü bir hal alırken, gevşek çimli piknikler ve samimi portreler gerçekliğin sınırlarından kopar. Bu nedenle ‘Garden of the Mind’, fikirlerin ve içsel duyguların kök salabileceği ve gelişebileceği zihinsel bir çevreyi temsil eder.

‘Mânâ Gerek, Dava Gerekmez’

Erol Akyavaş

Erol Akyavaş’ın çoğu ilk kez izleyiciyle buluşacak eserlerinden oluşan kişisel sergisi Mânâ Gerek, Dava Gerekmez, 15 Aralık 2023 – 27 Ocak 2024 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da gerçekleşiyor. Akyavaş’ın üretiminin çeşitliliğini ve derinliğini farklı dönemlerinden seçilen eser gruplarıyla sunan sergide, sanatçının ilham kaynaklarını, evrensel dilini ve sanat yolculuğunun uğrak noktalarını detaylıca okumak mümkün olacak.

Fotoğraf: Barış Acarlı

‘Transatlantik’

Erdil Yaşaroğlu

Erdil Yaşaroğlu’nun ‘Transatlantik’ başlıklı kişisel sergisi, 30 Ocak 2024 tarihine kadar Alexandre Vallaury Binası’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Erdil Yaşaroğlu, 2019 yılında gerçekleştirdiği ve mekâna özgü büyük boyutlu yerleştirmelerden oluşan ilk sergisi ‘Oyun’un ardından ‘Transatlantik’ sergisiyle artık oyun alanı kurmaktansa heykelleriyle zihnindeki oyunu ortaya döküyor. Sanatçının tanıdık, renkli, parlak yüzlerinin arkasındaki iç görüye ve derinlere indikçe ışığın azaldığı, karanlığın hâkim olduğu ama tıpkı okyanus tabanındaki akıl almaz canlılar gibi gizemli ve ışıltılı bir dünyaya işaret eden ‘Transatlantik’, görkemli bir yolculuğun müjdesini verirken içinde bulunduğumuz zamanın, insanlığı tehdit eden savaşların, görmezden geldiğimiz doğa yıkımının tedirginliğini de taşıyor. Sergide Yaşaroğlu’nun imzasına dönüşmüş tanıdık formları, taş, bronz ve ahşap ile bir araya geliyor.

‘Sen Potansiyellerle Doğdun’

Mercan Dede

Beyoğlu’nun incilerinden Casa Botter, Mercan Dede’nin 30 yıllık görsel sanat çalışmalarının bir seçkisinden oluşan ‘Sen Potansiyellerle Doğdun’ sergisine ev sahipliği yapıyor. İBB Miras ve İBB Kültür ev sahipliğinde, küratörlüğünü Nurhak Kaya’nın üstlendiği sergi, 4 Ocak – 4 Şubat 2024 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Casa Botter, yeni sergisi ‘Sen Potansiyellerle Doğdun’ ile ziyaretçileri kendi potansiyellerini keşfetmeye çağırıyor. Neyzen, besteci, yapımcı ve DJ Mercan Dede’nin kişisel sergisi, olan değil olması gereken, görülen değil gizli tutulan, maruz kalınan değil arzu edilen, kabul gören değil içimizde ukde kalan anların peşine düşüyor.

Evrende her şeyin, bilhassa insanın, bir varoluş sebebi ve sayısız potansiyeli olduğunu izleyiciye hatırlatmayı amaçlayan; Mercan Dede’nin ‘Sen Potansiyellerle Doğdun’ adlı sergisi 4 Ocak – 4 Şubat 2024 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

‘Spektrum’

Salt’ın ON|OFF iş birliğiyle gerçekleştirdiği ışık enstalasyonu, güneşin döngüsünü temsil eden renk ve gölge etkileşimleriyle Salt Galata yapısının mimari unsurlarını farklı açılardan izleme imkânı sunuyor. Işığın atmosferik varlığı ile spektrumu yapının katmanlarına vurgu yaparken, yarattığı gölgelerle izleyiciyi mekânın bir parçası hâline getiriyor.

Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallauri tarafından Bank-ı Osmanî-i Şahane (daha sonra Osmanlı Bankası) için tasarlanan ve zaman içerisinde çeşitli yapısal müdahalelere uğrayan yapı, 1892-1999 yıllarında Osmanlı Bankası’nın genel müdürlük binası olarak kullanılmış; yeniden işlevlendirme çalışmasının ardından Kasım 2011’de Salt Galata olarak hizmete girmiştir.

Işık Enstalasyonu

ON|OFF: Kübra Hüma Ata, Ali Berkman, Buket Tokur Tekin, Buse Yücel, Ezgi Ebral Akçay, Fatıma Sude Yıldırım, Gülen Şahin, Halenur Özçıbık Acar

Prodüksiyon

UVA Aydınlatma: Barış Sarıçoban, Akın Ünver, Sezer Akçay, Yasin Kumcu

Salt Proje Ekibi

Emirhan Altuner, Fatma Çolakoğlu, Eray Özcan