Mimarların ve Sanatçıların Eskizleri: ‘ÇİZGİNİN YOLCULUĞU’ Galeri Siyah Beyaz’da

Mimar Celal Abdi Güzer küratörlüğünde düzenlenen ‘Çizginin Yolculuğu’ sergisi 4 – 29 Haziran 2024 tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da farklı disiplinlerden, farklı kuşaklardan ve farklı şehirlerden altmış üç kişiyi bir araya getiriyor. Sergi, çizginin olasılıklarını, yorumlarını ve temsillerini keşfetmek üzere izleyiciyi bu süreci paylaşmaya davet ediyor.

Sanatçı: Jale Erzen
Sanatçı: Ali Osman Öztürk

İsmini kâğıt ile kalem arasındaki en temel ilişkiden alan sergi; çizgi ile eskiz arasındaki geçirgen ilişkiyi mercek altına alıyor. Çizgi, çizenle izleyen, imge ile eser arasında, gerçek ile düş arasında bir yerlerde duran bir eşik olmaya devam ediyor. Bu eşikleri bir araya getiren sergi, kalem ile kâğıt arasındaki bu ince sınırda pek çok ortaklaşmayı içeriyor. Bir ara bölge olan eskiz süreci, sanatçının, mimarın, tasarımcının, yazarın tamamlayıcısı oluyor. Üretim sürecinin en mahrem anlarından biri olan eskiz, sanatçısı ve izleyicisine dair tanıklıklar barındırırken atölye ile galeri, atölye ile yapı arasındaki yola rehberlik ediyor. Çizginin üzerine söylenen ve söylenebilecek olan pek çok şeyi bir araya getiren sergi, mimarların ve sanatçıların eskizlerini izleyiciyle buluşturuyor.

Sanatçı: Celal Abdi Güzer
Sanatçı: Emre Arolat
Sanatçı: Ahmet Doğu İpek

Sergide Yer Alan Sanatçılar: Ahmet Doğu İpek, Ahmet Tercan, Ali Osman Öztürk, Asude Yokuş, Atilla Kuzu, Aydan Balamir, Aydan Volkan, Bihrat Mavitan, Boran Ekinci, Buşra Al, Cafer Bozkurt, Celal Abdi Güzer, Cem İlhan, Cem Sorguç, Cenk Alparslan, Cenk Dereli, Cumhur Keskinok, Deniz Aslan, Deniz Dokgöz, Dürrin Süer & Metin Kılıç, Ela Cindoruk, Emre Arolat, Emre Senan, Eren Çıracı, Erkut Şahinbaş, Ersen Gürsel, Ertuğ Uçar, Etun Hızıroğlu, Ezel Akay, Faruk Sade, Gökhan Avcıoğlu, Hakan Demirel, Halit Demirel, Hasan Özbay, Haydar Karabey, Hayri Şengün, Heval Zeliha Yüksel, Jale Erzen, Kadri Atabaş, Kerem Erginoğlu & Hasan Çalışlar, Kerem Yazgan, Kutlu Bal, Levent Çırpıcı, Mehmet Güleryüz, Melike Altınışık, Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, Murat Artu, Murat Tabanlıoğlu, Nermin Er, Nevzat Sayın, Nilüfer Kozikoğlu, Oğuz Yalım, Ömer Selçuk Baz, Ragıp Buluç, Selçuk Avcı, Semra & Özcan Uygur, Serhat Akbay, Suha Özkan, Yakup Hazan, Yılmaz Aysan.