Çölde Atmosferinde Etkileyici Eserler: Desert X AlUla 2024

Desert X, Suudi Arabistan’ın AlUla bölgesindeki etkileyici manzaraları çağdaş heykel ve arazi sanatı için bir tuval haline getirerek üçüncü edisyonunu izleyicilerin beğenisine sunuyor. Bu yılki sergi, ‘In the Presence of Absence’ başlığı altında, ziyaretçileri bu tarihi çöl bölgesindeki görünmeyen ve ifade edilemez unsurları keşfetmeye davet ediyor. Desert X AlUla bu sene ilk kez üç farklı konumda gerçekleşiyor – geniş çöl alanı Wadi AlFann, dramatik siyah lav alanı Harrat Uwayrid ve AlUla Tren İstasyonu çevresindeki tarihi AlManshiyah Meydanı. Bu çeşitlilik, ziyaretçileri farklı manzaraların bir yolculuğuna davet ediyor ve her biri sanatsal diyalogu şekillendiriyor. Sergi, 9 Şubat – 23 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek.

‘Whistleblower’ – Kader Attia

Kürasyonu Maya El Khalil ve Marcello Dantas’ın üstlendiği, Raneem Farsi ve Neville Wakefield’in sanatsal yönetimini gerçekleştirdiği Desert X AlUla 2024, on beş yeni esere ev sahipliği yapıyor. ‘In the Presence of Absence’ temasından ilham alan her sanatçı, çölün saklı kalmış hikayelerini, mistik güçlerini ve dokusuna işlenmiş tarihi keşfediyor. Desert X AlUla sanatsal enstalasyonlara ek olarak çeşitli etkinlik programları da sunuyor.

‘To Breathe — AlUla’ – Kimsooja
‘Weird Life_ An ode to desert varnish’ – Aseel AlYaqoub

Bu sene, AlUla’nın kültürel geleceği için de önemli bir dönemi işaret ediyor. Desert X AlUla, 2026’da başlatılacak bir girişim olan Wadi AlFann’a öncülük ediyor. Bu geniş alan, anıtsal, kalıcı arazi sanatı için küresel bir merkez haline gelmeyi ve sanatsal ifade sınırlarını zorlayarak nesiller boyu izleyicileri etkileyecek sergilemelere ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

‘The Dot’ – Faisal Samra
‘Invisible Possibilities’ – Sara Alissa & Nojoud Alsudairi

23 Mart 2024 tarihine kadar devam edecek olan Desert X AlUla, sanatın görünmeyeni açığa çıkarma, diyalogu teşvik etme ve eşsiz bir mekanın benzersiz ruhuyla bağlantı kurma gücüne dikkat çekiyor.

Detaylı bilgi için Desert X AlUla 2024’ün web sitesini ziyaret edebilirsiniz: desertx.org/dx/dx-24-alula

Fotoğraflar: Lance Gerber – The Royal Commission for AlUla