Iris Apfel 100. Yaşını Başarıları ile Kutluyor

Geçtiğimiz günlerde 100. yaşını kutlayan efsanevi moda ikonu ve iç mimar Iris Apfel hala aktif bir şekilde çalışmaya ve üretmeye devam ediyor. Apfel, 1950 yılında eşi ile birlikte Old World Weavers Kumaş Evi’ni kurduktan sonra yıllar boyu iç mimar olarak çalışmaya devam etmiş. Kariyerinde oldukça önemli işlere imza atan Apfel, Beyaz Saray’da da farklı başkanlar için gerçekleştirilen birçok projede çalışmış. Apfel ilk bakışta anlaşılacağı üzere inanılmaz derecede renkli bir karakter ve heyecanı hep aktif. Yaratıcı kimliğiyle sadece iç mimarlıkta değil moda sektöründe de ses getirmesine rağmen moda endüstrisine yılllar boyunca resmi olarak giriş yapmamış. Gerçekleştirdiği bir röportajda moda ile ilgili ilk büyük işinin ona 84 yaşındayken geldiğini belirtiyor. Apfel bitmek bilmeyen enerjisinin sırrını ise yine bir röportajında açıklıyor: ‘Projelerime tutkuyla bağlı olmak ve onlara kalbimi ve ruhumu vermek beni genç tuttu. Bu yüzden çalışmayı asla bırakmayacağım.’ Yaşın sadece bir sayıdan ibaret olduğunu düşünen Apfel için kaç yaşında olduğu küçük bir ayrıntı. Hatta kendisinin dünyanın en yaşlı genci olduğuna inanıyor.

Apfel doksanlı yaşlarının sonunda dünyaca ünlü modellik ajansı IMG ile anlaştı. Modellik yapmanın da yaş ile ilgili ön yargılarını böylece kıran ikon, başarısının diğer kadınlara da aynı şeyleri yapmak için ilham vereceğini umuyor ve ekliyor: ‘Bir sayının herhangi bir fark yaratması ve size çalışmayı bırakması gerektirdiğini düşünmüyorum’. Yine bu yaşlarında otobiyografik bir boyama kitabı ve bir anı kitabı yayınladı. Aynı zamanda HSN ile bir kapsül koleksiyona imza atıp piyasaya sürdü. Şimdilerde ise gündemde olan 100. yaşının şerefine gözlük markası Zenni ile iş birliği yaparak, imzası haline gelen cesur ve büyük çerçeveli gözlüklerden ilham alan Apfel Zentennial Koleksiyonu’nu tasarladı.

Tasarımcının 100. yaşında kutladığı başarıları bunlarla da sınırlı değil. Apfel, dünyanın dört bir yanından tasarımı ileriye taşıyan, yenilikçi ve vizyon sahibi isimleri onurlandıran en prestijli ödüllerden biri olan Andrée Putman Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü almaya hak kazandı. Ödül, Apfel’in benzersiz vizyonunu ve renkli kariyerini takdir ediyor.

Apfel’in vizyonu ve imajı makyajdan cam markalarına kadar birçok iş birliğine ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Geçtiğimiz yıllarda Apfel’e benzeyen bir Barbie bebek bile tasarlanmış. Kimi zaman sergiler ve filmler de Apfel’in tarzından esinlenmekten kendilerini alamamış. Örneğin 2005 yılında Metropolitan Museum of Art’ın ‘Rara Avis: Selections from the Iris Apfel Collection’ ( Iris Apfel Koleksiyonundan Seçmeler) sergisi oldukça konuşulmuştu. Apfel’in kariyeri için bir dönüm noktası da diyebiliriz bu sergiye. Dünyanın en önemli müzelerinden biri Iris Apfel’in aksesuarlarını ve tarzından önemli parçaları sergilemeye değer bularak onu moda dünyasında ses getiren bir yere taşımış oldu. Daha sonra Apfel sergiden gelen ‘Rara Avis’ ismiyle kendi aksesuar markasını yaratarak endüstriye güçlü bir giriş yapmış ve birçok farklı moda markasıyla çalışmaya başlamış. Rara Avis’in Apfel’e oldukça yakışan bir anlamı var: ‘Ender Kuş’.

2018 yılında Türkiye’nin önde gelen firmalarından Şişecam’ın global tasarım markası Nude Iris Apfel ile anlaştı. Marka, ’yalın güzeldir’ mottosunu üst üste taktığı takıları ve rengarenk kıyafetleriyle yalınlıkla oldukça kontrast içerisinde bir algı yaratan moda ikonu ile birleştirdi. Apfel, Nude markası için hazırlanan videoda bu ikiliyi bir araya getiren yalınlık anlayışını şöyle anlatıyor: ‘Fark etmemiş olabilirsiniz ama bana minimalist demek zor. Ancak, giysilerim ve aksesuarlarımda üst üste renkler, desenler kullanıyor olmam yalın düşünmediğim anlamına gelmiyor. Ben aslında her gün aynı kişiyim. İnsanlar benim ismimi duyduğunda, akıllarına her seferinde aynı görüntü geliyor. İşte bu, benim yalınlık anlayışım. Bence yalın olmak bir düşünce biçimi ve yalın güzeldir’.

Iris Apfel uzun yıllardır birçok markaya, insana ve tasarıma ilham kaynağı olmayı başarmış bir ikon. Bitmeyen çalışma enerjisi, renkli görüntüsü ve kendinden emin tavrı bile herkesi kendine hayran bırakmaya yetiyor.

Referanslar: architecturaldigest.com, instyle.com, townandcountrymag.com

Fotoğraflar: Courtesy of Zenni- Ruven Afanador, Courtesy of Pasabahce