Salone del Mobile 2021’in Eylül Ayına Ertelendi

Pandemi sebebiyle kalabalıklarla dolup taşmasına alıştığımız birçok tasarım etkinliği ya dijital ortama taşındı ya da ertelendi. Bu sene, dünyanın en önemli ve geniş kapsamlı mobilya fuarlarından biri olan Salone Del Mobile’in 1989 yılından bu yana ilk defa sonbaharda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Birçok ülkeden insanın nisan ayında Milano’ya akın etmesine sebep olan bu ilgi çekici organizasyon geçtiğimiz sene artan covid-19 vakaları sebebiyle yapılamamıştı. Bu bahar için de durumun netlik kazanamaması sonucu, fuarın son alınan kararlara göre eylül ayında yapılması kararlaştırıldı. 2021 sonbaharında gerçekleşecek organizasyon aynı zamanda 60. yıl dönümünü kutlayacak.

1961 yılından bu yana düzenlenen ve birçok unutulmaz tasarımın bünyesinde sergilendiği etkinlik 1990 yılına kadar eylül ayının sonlarında gerçekleştirilmiş. Daha sonraki yıllarda nisan ayında yapılmaya başlanan fuar, uzun yıllardan bu yana Milano’nun farklı bölgelerinde gerçekleştirilen etkinlikleriyle şehri ve şehre gelenleri tasarımla buluşturuyor. Salone Del Mobile ile buna paralel ilerleyen tasarım haftası ve fuorisalone etkinlikleri yaklaşık 500.000 kişiyi Milano’ya çekmesiyle dünyanın en çok beklediği tasarım etkinliklerinden biri olarak görülüyor. Şehrin birçok alanında eş zamanlı olarak sergilerin ve gösterilerin yer aldığı etkinlik, kısa bir zaman için de olsa tasarım dünyasının kalbinin Milano’da atmasını sağlıyor.

Salone Del Mobile gibi 2021 için planlanan birçok önemli fuar ve etkinlik de tarihlerini değiştirmek ya da iptal edilmek durumunda kaldı. Şubat ayında gerçekleşecek olan Stockholm Furniture & Light Fair, Londra’da gerçekleştirilen Surface Design Show ve Cape Town’da düzenlenen Design Indaba artan covid-19 vakaları sebebiyle iptal edildi. Paris ev eşyaları fuarı Maison&Objet 26-30 Ocak olan tarihini 26-30 Mart olarak güncelledi. Mart ayında gerçekleşmesi planlanan Design Shangai etkinliği ise haziran ayına ertelendi.

Kaynak: dezeen.com, architecturaldigest.com, inexhibit.com

Fotoğraflar: Courtesy of Salone Del Mobile, Giorgio Saporiti