Concordia Design Wroclaw

Dünyaca ünlü mimarlık ofisi MVRDV’nin tasarladığı karma kullanımlı proje Concordia Design’ın inşaatı tamamlandı. Polonya Wroclaw’da yer alan Slodowa Adası’nda konumlanan yapı ortak çalışma alanları, etkinlik alanı, yemek salonu, kafe ve çatı terası gibi birçok farklı fonksiyona ev sahipliği yapıyor. Proje kapsamında 19. yüzyıldan kalma tescilli bir bina yenilenmiş ve mevcut yapının cephesi korunarak komşu park için bir odak noktası oluşturmak adına çağdaş bir ekleme yapılmış.

Mevcut bina ve Slodowa Adası karmaşık ve önemli bir tarihe sahip. 2. Dünya Savaşı’nda Breslau Kuşatması’ndan sonra adada kalan tek yapı olması sebebi ile yenileme ve genişletme çalışmaları ada için büyük önem taşımış. Şehrin yaratıcı gençleri için buluşma noktası haline gelen dinamik bölgede bu tarihe yapıya yaklaşılırken de toplumun ve gençlerin ilgisini çekebilecek ve ziyaretçilerin adadaki deneyimini arttırabilecek fonksiyonlar tercih edilmiş. Concordia Design Wroclaw’da amaç hem tarihe hem de adanın genç ve dinamik ziyaretçi kitlesine saygı göstermek olmuş. Sonuçta her iki yönden de ziyaretçileri karşılayan ve arka tarafı olmayan bir tasarım ortaya çıkmış.

Tasarım ilhamını Janus’un tasvirlerinden, geçişlerin, zamanın ve ikiliklerin Roma tanrısallığından almış. Binanın formu ve yerleşim planı, her iki ucunda yer alan girişlerde bulunan üç kat yükseliğindeki boşluklarla desteklenen belirli bir simetriye sahip. Bu simetri ile birlikte bazı noktalar istemli olarak ayrıştırılmış. Binanın asıl bitişi olarak görülen tarihi cephenin korunduğu yer ile yeni eklemenin olduğu bitiş arasında form bazındaki simetriden bağımsız birçok farklılık görmek mümkün. Asıl giriş olarak görülen alanda ziyaretçileri tarihi yapının çıplak tuğla duvarlarının görülebileceği bir mekan karşılıyor ve bu girişte bir kafe bulunuyor.

Yapının ikincil bitişi park manzarasına sahip ve yemekhane bu bölümde yer alıyor. Kentin gençleri tarafından parka verilen enerjiyi yansıtmak adına binanın bu ucu daha transparan, modern ve davetkar olacak şekilde tasarlanmış. Bu parka açılan bitişteki üç kat yüksekliğindeki cam duvardan Polonyalı sanatçı Alicja Biala’nın büyük bir duvar resmini görsel olarak deneyimlemek mümkün. Ana teması yavaş bir tempo, günlük yaşama saygı ve doğa ile temas olan bu resimde gerçekçi ve hayali karakterler yan yana tasvir edilmiş.

Yeni eklenen bina çatı hizası ve genel oranları bakımından referanslarını mevcut tarihi yapıdan almış. Yeni yapıdaki pencere açıklıkları tarihi cephedekiler ile eşleşerek başlayıp yeni bölüme doğru daha geniş ve şeffaf hale gelecek şekilde tasarlanmış.

Concordia Design Ceo’su Ewa Voelkel-Krokowicz’in proje ile ilgili yaptığı açıklama şöyle: ‘MVRDV ile birlikte farklı grup ziyaretçilerin entegre olabileceği demokratik bir alan yaratmak istedik. Mekanın eşsiz karakterini, tarihini ve potansiyelini anlamaya çalıştık. Hem yaratıcı topluluklar, genç işletmeler hem de boş zamanlarını iyi tasarlanmış bir alanda geçirmek isteyen ve ilginç etkinlikler arayan herkes burada yerini bulacak.’

 

Proje Yılı: 2020
Lokasyon: Wroclaw, Polonya
Mimar: MVRDV
Fotoğraflar: Juliusz Sokolowski

Kaynak: archdaily.com, designboom.com