Apfelhotel Torgglerhof

Noa (network of architecture) tarafından tasarlanan Apfelhotel (AppleHotel) İtalya’nın güneyindeki Saltusio’da yer alıyor. Romalılar tarafından geçmiş zamanlarda Tirol’e getirilen bir meyve olan elma, hem bölgenin doğası için vazgeçilmez olmasıyla hem de otele adını vermesiyle önem taşıyor. Otelin yer aldığı bölge önceleri de manzaranın ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler için bir uğrak noktasıymış fakat bu etkileyici tasarım bölgenin algısını ve deneyimini pozitif yönde oldukça değiştirmiş. Apfelhotel bu muhteşem doğa içinde özel bir kaçış arayan konukları ağırlayacak bir butik otel olarak tasarlanmış.

Var olan tarihi bir yapıyı genişletmek üzere açılan yarışmada kazanan projenin sahibi Noa olmuş. Proje restaurant, otel ve sağlıklı yaşam merkezine ev sahipliği yapıyor. Dağ evi tipolojisi ve kırsal alanda tasarım kavramlarına özen gösterilen projede on sekiz yeni oda bulunuyor. Tasarım ekibi yeni eklentilerde çiftlik ve dağ evlerinin geleneksel ölçeğinin ve karakterinin korunmasına özen göstermiş. Otelin odak noktası yemyeşil, çağdaş bir bahçeyi anımsatan sağlık merkezi bölümü olmuş. Yeni kaplıca alanı peyzajla bütünleşen ve manzaraya sorunsuz bir şekilde entegre olan iç bükey formlu beton bir kabuktan oluşuyor. Oldukça minimal ama etkileyici bir cephe sunan bölüme beton ile kontrast oluşturan eski ahşap bir kapıdan giriş yapılıyor. Kuzey cephesi doğal, yeşil bir eğimle doğa ile bütünleşen yapının güney tarafı ise yeşil çatı altında kaybolan cam ve çelikten oluşan bir cephe ile dışarıya açılıyor.

Water Well House denilen bu yeni sağlıklı yaşam merkezi alanı manzaradan oldukça saklanmış durumda. Yapının tamamı doğada kaybolmuş hissiyatını yaratmak adına toprak ve bitkilerle kaplanmış. Spa alanı doğal taştan yapılan bir içme suyu çeşmesine ve açık hava şöminesinin bulunduğu bir dinlenme alanına sahip. Bu dinlenme alanından duşların, soyunma odalarının ve masaj alanlarının bulunduğu bölüme geçiş yapmak mümkün.

Yapının üst katı sadece yetişkinlerin kullanabileceği bir bölüm olarak ayrılmış. Bu katta Fin saunası, buhar banyosu ve konukların açık alanda bulunan duş ile tazelenebilecekleri bir teras bulunmaktadır. Fin saunası yatay kavisli ahşap panelleri ve geniş transparan cephesi ile duyulara hitap eden etkileyici bir mekan olarak tasarlanmış. Bu bölümden elma bahçelerinin nefes kesen manzarasını deneyimlemek de mümkün. Buhar odası ise alışılagelmişin dışında mağara benzeri bir tasarıma sahiptir. Eğimli tavan nedeniyle toprak kapta toplanan damlacıklarla bu etki daha da güçlendirilmiştir. Dinlenme odası da cephe kaplamasının yeşilliklerinden vadinin muhteşem manzarasını sunmaktadır. Bahçedeki Apfelsauna’ya ise açıkta kalan beton kabukla çevrili kavisli bir merdivenden ulaşılabilmektedir.

Yeni otel suitleri üç katta toplam 18 misafir odası olacak şekilde otelin doğu cephesine inşa edilmiş. Binaların dış kabuğu çiftlik evlerinin geleneksel karakteri göz önünde bulundurularak bilinçli olarak karanlık ve koyu renklerde tercih edilmiştir. Bununla birlikte cephede kullanılan ahşap dörtgen formlar binalara açıkça modern bir kimlik kazandırmıştır. Zemin ve birinci katta çocukların oynayabilmesi ve uyuması için ayrı bir bölüme sahip olan dört geniş misafir odası ve iki suit bulunmaktadır. Suitlerde yer alan geniş pencereler pastoral manzaranın panoramik bir kesitini odalara taşımaktadır. Tasarımdaki detaylara gösterilen titizlik her odada benzersiz bir atmosfer yaratılmasına olanak sağlamaktadır.

Apfelhotel projesinin tamamı ziyaretçileri bir otel konuğu gibi değil de aksine evlerinde en rahat oldukları zamanlardaki gibi hissettirmek üzere tasarlanmış. Noa ile yapılan iş birliği sayesinde, doğa ile bir bütün haline gelen, bölgenin tarihi ile bağlanan fakat tasarım olarak kendi kimliğini de koruyan eşsiz bir mimari ortaya çıkmış.

Proje Yılı:2020
Lokasyon: Saltusio, İtalya
Mimar: Noa (network of architecture)
Fotoğraflar: Alex Filz

Kaynak: archdaily.com, designboom.com