TASARIM | Romy Kühne’den Uniqka için ‘Koni’

Romy Kühne tarafından Uniqka için tasarlanan Koni, tek parça derinin örülmesiyle oluşan bir aydınlatma.

Tek parça bir deriden, ilgi çekici bir aydınlatma nasıl yapılır? Tasarımcı Romy Kühne’nin Koni koleksiyonunu tasarlarken aklından geçen soru buydu.

Romy Kühne, tasarımlarında geleneksel zanaat tekniklerini kullanarak iki boyutlu malzemeleri üç boyutlu formlara dönüştürüyor. Bu zamana kadar metal, kağıt ve seramik gibi farklı malzemelerle çalıştıktan sonra, Uniqka için deri malzeme ile çalışacak olma fikri kendisini oldukça etkiledi. Bu koleksiyonda yapmak istediği tasarım için örgü tekniğinin en uygunu olduğuna karar verdi. Kühne, tek parça deriden aydınlatma yapmak için kullandığı örgü tekniğinin hem yaratıcı hem de sağlam olduğunu düşündü ve sonuçta Koni ortaya çıktı.

Koni, tek parça yuvarlak bir derinin kısmi olarak örülmesiyle koni formunu alan bir aydınlatma. Kısmi örgü ve birleşimlerde kullanılan metal detayları, aydınlatmaya şıklık katarken, yapımı ile ilgili detayları da gözler önüne sermekte.

Koni aydınlatma koleksiyonu üç farklı renk ve iki boy alternatifi ile sunuluyor. Koleksiyondaki aydınlatmalar, siyah, kahverengi ve lacivert deri renklerinin krom, altın ya da siyah renkteki metal aksesuarlar ile kombinlenmesi ile sunuluyor. Dokuz farklı kombinasyona sahip olan koleksiyon, farklı tarzdaki yaşam alanlarında kendine yer bulabiliyor.

Minimalist ve modern bir aydınlatma olan Koni, Uniqka zanaatkarları tarafından deri malzemeye ve geleneksel üretim tekniklerine duydukları aşkla üretiliyor.

uniqka.com