Stanley Kubrick Sergisi 1 Mart 2023’e kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde

İstanbul Sinema Müzesi, New Yorklu ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in (1928-1999) tüm işlerini kronolojik bir bakış açısıyla ele alan bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Kubrick’in filmlerinde kullandığı kamera tekniklerinden, kostümlere ve objelere kadar neredeyse her detay sinema tarihinde unutulmaz bir yere sahiptir. Sıra dışı yönetmenin en az kendisi kadar sıra dışı sinema kariyerini derinlemesine inceleyen sergi, 1 Mart 2023 tarihine kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde görülebilir.

Kubrick’in dünyasını ziyaretçilerle paylaşan sergide çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümler yer alıyor. Kubrick’in baş yapıtları arasında gösterilen ‘2001: Space Odyseey’ filminin atmosferinden ilham alınarak oluşturulan bir deneyim alanı da serginin dikkat çeken unsurlarından.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Sinema Müzesi iş birliği ile düzenlenen serginin küratörlüğünü İstanbul Sinema Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann & Tim Heptner gerçekleştiriyor.

Stanley Kubrick sergisi, Alman Sinema Müzesi (Deutsches Filmmuseum) tarafından Christiane Kubrick, Jan Harlan ve Londra Sanat Üniversitesi (University of the Arts London) Stanley Kubrick Arşivi iş birliğiyle ve Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc., and SK Film Archives LLC. destekleriyle hayata geçiriliyor.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için: www.istanbulsinemamuzesi.com