SERGİ | ‘Görünmez Kentler’ Sergisi Anna Laudel İstanbul’da

Geleneksel döküm tekniği kullandığı işleriyle öne çıkan sanatçı Bilal Hakan Karakaya’nın ‘Görünmez Kentler’ isimli kişisel sergisi 30 Mart – 21 Mayıs 2023 tarihleri arasında Anna Laudel İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, ilhamını Italo Calvino’nun aynı adlı meşhur romanından alıyor ve Karakaya, bu kez üretimlerinin merkezine insanlar yerine kentleri konumlandırıyor. Sanatçı, ’Görünmez Kentler’ sergisinde tıpkı Calvino’nun kitabında olduğu gibi hayal gücünün şekillendirdiği şehirler yaratıyor ve heykel sanatı aracılığıyla modern kentlerin ne kadar ıssız ve tanınmaz hale geldiğini vurguluyor.

Karakaya, son dönemde ürettiği eserlerin yer aldığı sergide Glenn Albrecht’in Latince rahatlık ile keder sözcüklerinin birleşiminden oluşan ‘Solastalji’ kavramına gönderme yaparak, sakinleri için ev olarak kabul edilen, parlaklıkları ile kendine hayran bırakan ama yabancılaştıkları, içine hapsoldukları, sıkışıp kaldıkları, masalsı şehirleri bir distopya olarak betimliyor.

Sanatçı tarafından ‘Ortaçağ karanlığının modern eşdeğeri’ olarak tanımlanan bu özel solo seçkideki eserler, hareketli veya statik heykellerle zamansız mekanlar yaratıyor ve geçmiş ile gelecek arasında asılı kalıyor. Ortasında bir ayna varmışçasına yansıyan heykeller, Platon’un ‘Yukarısı nasılsa aşağısı öyledir’ sözünü anımsatıyor.

‘Görünmez Kentler’ sergisi 21 Mayıs 2023 tarihine kadar Anna Laudel Istanbul’da görülebilir. Sergi hakkında detaylı bilgi için Anna Laudel’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://annalaudel.gallery/