SERGİ | Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi

Macar asıllı mimar Şandor Hadi’nin hayatını ve yaratıcı kişiliğini konu alan “Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi, Türkiye’de İkinci Nesil Bir Macar” adlı sergi, Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi’nde 25 Kasım 2022 – 1 Nisan 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Ufuk Demirgüç’ün küratörlüğünü yaptığı sergide Sevinç Hadi baş danışman ve onur konuğu olarak yer alıyor. Sergi, Şandor Hadi’nin kişisel hayatından ve Sevinç Hadi ile kurdukları mimarlık ofisinin hayata geçirdiği projelerden bir seçki sunuyor.

“Çok Yönlü Bir Mimar: Şandor Hadi, Türkiye’de İkinci Nesil Bir Macar” sergisi Şandor Hadi’nin kişisel hayatı ve mimari çalışmaları olarak iki farklı bölüme ayrılmış. İlk bölümde mimarın aile hayatı, ve mimarlığın yanı sıra resim, heykel, ahşap oymacılığı ve eşya tasarımına ilgisini vurgulayan ürünlere yer veriliyor. İkinci bölümde ise Sevinç Hadi ile birlikte çalışmalarını yürüttükleri mimarlık ofisinden proje seçkisi, mobilyalar ve maketler bulunuyor. Yakın zamanda yıkımı gerçekleşen İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nin 3 boyutlu olarak yeniden canlandırması da sergide görülebilir. Aynı zamanda o dönemin mimarlarının kaleme aldığı Şandor Hadi’nin mimari tasarıma yaklaşımı hakkında yazıları bir araya getirilmiş.

Serginin araştırma ve hazırlık aşamaları Sevinç ve Şandor Hadi’nin çocukları, mimar ve İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi ve iç mimar ve müzisyen İmre Hadi’nin katkıları ile tamamlandı. Serginin ilk gününde ailenin diğer üyelerinden Şandor Hadi’nin yeğeni piyanist Ayşe Tütüncü, oğlu İmre Hadi (vokal) ve arkadaşları Yağız Üresin (flüt) küçük bir müzik dinletisi ile açılışı yapıyor.

Fotoğraflar: İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi

Mimarın hayatını ve çalışmalarını Mercek’te konu aldığımız Sevinç ve Şandor Hadi hakkında yazımızı okumak için: https://dacistanbul.com/dac-edito/mercek-sevinc-ve-sandor-hadi/