SERGİ | Carlos Aires’in Sergisi Zilberman İstanbul’da

İspanyol sanatçı Carlos Aires’in ‘I will die… As will you’ (Ben Öleceğim… Sen de) adlı sergisi, Zilberman Sanat Galerisi İstanbul’un ana mekanı olan Mısır Apartmanı’nda 17 Aralık 2022 – 11 Şubat 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Aires’in kişisel işlerinin bulunduğu sergi, mekana özgü çoklu heykel yerleştirmesi, fotoğraf baskıları ile kolajlar, banknotlardan oluşan tipografi çalışması gibi sanatçının çeşitli eserlerine ev sahipliği yapıyor. Küresel çapta gündem yaratan toplumsal olayları çağdaş anlatımı ile aktaran Aires’in çalışmalarından bir kesit sunarak sergi, insanın kendi ölümünü düşünmeden etrafındaki her şeyi yok etmesini konu alıyor.

Yapıtlarında güncel küresel felaketleri anonim veya popüler tarihsel figürler aracılığıyla öne çıkaran Carlos Aires, kişisel hafıza, müzik, sinema, maddi kültür, tüketim, korku ve sevginin kültürel kodlarını araştırıyor. Çağdaş dünyanın en kritik toplumsal sorunlarını gün yüzüne çıkarıp analiz ederek günümüzün önde gelen güçlerini, hayati kurumlarını ve kişiliklerini sorguluyor. Bu yüzden sanat eserleri, hayatın iyi ve kötüyü bir araya getiren çelişkili durumunu, kötücül ama aynı zamanda tutkulu, karmaşık fakat eğlenceli bir evren olarak tanımlıyor.

Carlos Aires’in ‘I will die… As will you’ adlı sergisi, insanlığın günümüz şartlarında deneyimlediği hassas anlarını anlatıyor. ‘Carpe diem’ (Anı yakala) özdeyişini kendi perspektifinden yorumluyor: insanların, yaşamı tüm olumsuzluklarıyla kabul ederek kutlamaya davet ediyor ve ölümün inkâr edilme durumunu eserleri ile ilgi çekici hale getiriyor.

Sanatçının eserleri kültür, duygu ve estetik değerler üzerinden oluşturularak müzik, tarihe damga vuran bir siyasi olay, tanınmış bir sanat yapıtı imgeleriyle özgün bir stil oluşturuyor.

 

Kaynak: zilbermangallery.com