Sanatçı Mehmet Ali Uysal ‘SU’ ile Küresel Isınmaya Dikkat Çekiyor

Paris’te bulunan Le Bon Marché 20 Şubat’a kadar sanatçı Mehmet Ali Uysal’ın SU isimli enstalasyonuna ev sahipliği yapacak. Tavandan sarkan iki dev buzdağı ile galeri boşluğunda çarpıcı bir etki yaratan eser, günümüzün en büyük sorunlarından küresel ısınmaya dikkat çekiyor. Büyük ölçekli enstalasyonlarıyla tanınan Mehmet Ali Uysal; Ai weiwei, MANA, Prune Noury, Leandro Elrich, Nendo, Edoardo Tresoldi ve Chiharu Shiota gibi isimlerinin müdahalelerinin ardından Le Bon Marché’ın sanat ile kurduğu güçlü ilişkiyi devam ettiriyor.

Güncel iklim sorunlarını ve bunların hayatımızı, düşüncelerimizi nasıl etkilediğini sorgulayan çalışma güçlü mesajlar içeriyor. Ziyaretçiler ilk olarak buzulların erimesini çağrıştıran pencerelerle karşılaşıyorlar. Mağazanın su altında kalmış olduğu algısını yaratmak isteyen sanatçı, yükselen deniz seviyesi nedeniyle doğacak riskleri önceden haber veriyor. Galeri boşluğundan sarkan dev buzdağları da yerin tamamen su altında kaldığı hissiyatını güçlendiriyor ve ziyaretçiyi doğanın gücü ile karşı karşıya bırakıyor. Gümüş renkli kumaştan yapılmış bu iki buzdağı, etkileyici ölçekleriyle buzulların erimesinin ne denli ciddi bir problem olduğunu somut bir şekilde hatırlatıyor. Enstalasyonun üçüncü ve son bölümünde bir kağıt katlama tekniği olan origamiden ilham alan 17 metreye 8 metre boyutlarında beyaz bir tekne bulunuyor. Beyaz tekne serginin sonunda Nuh’un Gemisi’ne gönderme yaparak umudun hala var olduğuna vurgu yapıyor.

Sanatçı Mehmet Uysal yaptığı açıklamada enstalasyonu hayata geçirirkenki motivasyonunu anlatıyor: ‘Şahsen şehirlerde yaşayan birçok insan gibi iklim değişikliğinin etkileriyle doğrudan yüzleşmek zorunda kalmamıştım. Bu yaz ilk kez yoğun ve somut bir şekilde deneyimledim. Türkiye’deydim ve ormanda atölye yapıyordum. Neredeyse üç hafta boyunca orman yangınlarıyla çevriliydik. Hayal edilemeyecek bir şeydi. İklim sıcak ve kuru olduğu için orman alev aldı ve o zaman hem dünyada hem de özel hayatımda bir şeylerin değiştiğini fark ettim. Alanı korumak ve yeni yangınların başlamadığından emin olmak için bölgeye yakın durmak durumunda kaldım. Bu değişiklikleri yakında herkes fark edecek ve bu 15 yıl sonra olmayacak, an meselesi. Ben bir aktivist değilim ancak birkaç yıldır durumun daha çok farkındayım. Konu hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışıyorum. Çok olmasa da yavaş yavaş iklim değişikliğinin sonuçlarını ölçüyorum. Öğreniyorum ve kendi seviyeme göre hareket etmeye çalışıyorum. Ben bir politikacı değilim ama sorunlarla başa çıkmak için kişisel olarak harekete geçmeye çalışıyorum’.

 

Kaynak: client.lebonmarche.com, designboom.com

Görseller:  client.lebonmarche.com