Hayal Gücünün Sınırlarını Zorlayan Sergi: CRAZY

Roma’daki Chiostro del Bramante içerisinde gerçekleşen CRAZY isimli serginin küratörlüğünü Danilo Eccher gerçekleştiriyor. Sergi, ilhamını ünlü İtalyan psikiyatrist Eugenio Borgna’nın psikolojik rahatsızlıkların tetikleyici unsurlarını anlatan kitabından alıyor. CRAZY – Madness in Contemporary Art (Delilik: Çağdaş Sanatta Çılgınlık), bu konuyu odağına alıyor ve kimi zaman deliliğin muhteşem bir yaratıcılığı beraberinde getirdiğini hayal gücünün sınırlarını zorlayan tasarımlar aracılığıyla gözler önüne seriyor.

Tıpkı sanatta olduğu gibi delilik de önceden belirlenmiş kalıpları ve ön yargı içeren kavramları reddeder. Sergi boyunca birçok farklı formda alışılagelmiş normlara başkaldırı fikri öne çıkıyor. Sınırları zorlayan bu yeni sanatsal anlatı, pandemi sürecinden oldukça etkileniyor ve planlanandan daha büyük bir işe dönüşüyor. Yaratıcı proje, 21 tanınmış uluslararası sanatçıyı bir araya getiriyor. Sergi kapsamında ortaya konan 11 enstalasyon, Chiostro del Bramante Müzesi’nde ilk kez iç mekanlardan taşarak dış mekanlara da yayılıyor: Çünkü çılgınlık sınır tanımaz!

CRAZY, mekana girer girmez ziyaretçileri etkisi altına alıyor. Sun Yuan & Peng Yu’nun neon tabelaları ve sürrealist mankenleri, Ian Davenport’un merdivenlere dökülen renkli boyaları, Alfredo Pirri’nin üzerinde yürünebilir kırık aynalarla yaptığı merkezdeki zemini, çılgın zihinlerin yaratıcılığını oldukça hissettiğiniz işlerden bazıları. Tüm mekana yayılan işler, kapsayıcı bir atmosfer oluştururken serginin kurgusu sürükleyici ve beklenmedik olmayı da başarıyor.

Bu çılgınlığın yaratılmasına katkı sağlayan sanatçıların listesi ise şöyle: Carlos Amorales, Hrafnhildur Arnardóttir, Massimo Bartolini, Gianni Colombo, Petah Coyne, Ian Davenport, Janet Echelman, David Allen Burns and Austin Young, Lucio Fontana, Anne Hardy, Thomas Hirschhorn, Alfredo Jaar, Alfredo Pirri, Gianni Politi, Tobias Rehberger, Anri Sala, Yinka Shonibare CBE, Sissi, Max Streicher, Pascale Marthine Tayou, and Sun Yuan & Peng Yu.

Çılgınlığın fiziki bir temsili olan sergi, 8 Ocak 2023 tarihine kadar Chiostro del Bramante’de ziyaretçilerle buluşmaya devam edecek.

Fotoğraflar: ArtsLife, Chiostro del Bramente