SERGİ | HAS Mimarlık Berlin ‘Women in Architecture’ Festivalinde

1 Haziran-1 Temmuz 2021 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen Women in Architecture Festivali kapsamındaki sergiye, Ayşe Hasol Erktin, HAS Mimarlık‘ın 2 projesiyle katılmaya hak kazandı. Serginin 4 Haziran’da Metropolenhaus’taki açılışını, Berlin Senatosu’ndan Regula Lüscher yaptı.

Seçici kurul, sergi kapsamında incelemeye alınan projeler arasından, HAS Mimarlık’ın Kristal Kule ve Dilovası’nda Ofis Binası projelerini sergilenmeye değer buldu. 2018’de, “Yes, we plan!” başlığıyla Frankfurt’ta başlatılan ve kadın mimarların yapıtlarını görünür kılmaya yönelik girişim, 2019’da Hamburg’da devam etmişti. 2020 için planlanan Berlin etkinliği, salgından dolayı bu yıl yapılabildi. “Berlin- Kent ve Tasarımcıları” başlığıyla derlenen sergi, Berlinli kadın mimar, kent plancısı ve peyzaj mimarlarının yapıtlarını öne çıkarıyor. Etkinliklerin bir başka amacı da kadın mimarların çalışmalarını sanal ortamda kayıt altına almak.

HAS Mimarlık, Istanbul’daki ofisinin yanı sıra, 2018’den beri Berlin’de de tasarım çalışmalarına devam ediyor. Berlin Mimarlar Odası’na (Architektenkammer Berlin) kabul edilen şirket ortaklarından Ayşe Hasol Erktin çalışmalarını Berlin ve Istanbul’da sürdürüyor.