BİENAL | Burn Shine Fly 59. Venedik Bienali Kapsamında Sergileniyor

Fotoğraf: Devid Gualandris

Üç yılın ardından gerçekleşen 59. Venedik Bienali kapsamında, İsviçreli sanatçı Ugo Rondinone’nin ‘burn shine fly’ isimli kişisel sergisi ziyaretçilerle buluşuyor. Venedik’teki en etkileyici tarihi mekanlardan Scuola Grande San Giovanni Evangelista’da konumlanan serginin küratörlüğünü Javier Molins üstleniyor. Sergi, Rondinone’nin ikonik eserleri ve bienal için özel tasarladığı işlerden oluşuyor.

Fotoğraf: Andrea Rossetti
Fotoğraf: Devid Gualandris

Burn

Mumlar, sanatçının 2013 yılında hayata geçirdiği still.life. heykellerinden. Bu seride sanatçı döküm bronzdan ürettiği günlük küçük nesneleri zemine yerleştiriyor. Eserlerin küçük ölçeğinin yanında nesneler arasındaki geniş boşluklar, zeminin hissiyatını farklı bir boyuta taşıyor.

Fotoğraf: Andrea Rossetti
Fotoğraf: Andrea Rossetti

Shine

 Sanatçı’nın ilk olarak 2017’de Château de Versailles’de düzenlenen bir açık hava sergisi olan ‘voyage d’hiver’ için yaptığı Sun (güneş) heykeli birbirine düğümlenmiş, parlak bronz dal parçalarından oluşuyor. Sun, fiziksel bir araçla sanatta zengin bir kültürel söylem metodu olarak heykeli irdelerken aynı zamanda da mevsimler, ritimler, birlikte yaşadığımız bitkiler ve taşlar ile yaşamın kutlanmasını temsil ediyor.

Fotoğraf: Devid Gualandris
Fotoğraf: Devid Gualandris

Fly

Sanatçı ilk olarak 2009’da, 14 çıplak dansçıdan oluşan serisini toprak ve şeffaf mum kullanarak hayata geçiriyor. Eserler için yedi kıtanın tamamından elde edilen toprak kullanılıyor. Sanatçının geçtiğimiz sene gerçekleştirdiği ‘burn to shine’ (parlamak için yanmak) isimli video kurulumunda gün batımından gün doğumuna kadar çölde bir ateşin etrafında dans eden 18 dansçı gösteriliyor. Yunan mitolojisinde döngüsel olarak yenilenen ölümsüz kuş anka kuşuna benzer şekilde, dansçılar ateşle birleşiyor ve gün doğumu ile yeni bir yaşam döngüsü elde ediyorlar. Venedik’te sergilenen yedi uçan vücut formu, dansçıları temsil etmektedir. Vücutlar, bulutlu bir gökyüzü gibi kamufle edilmiştir. Uçan vücut bulutları, insan vücudunun toprak, ateş, su ve hava gibi doğal unsurlarla birleştiği bir üçlemenin sonunu işaret ediyor.

Ugo Rondinone, sanat dünyasında neslinin en heyecan verici seslerinden biri olarak kabul ediliyor. Sanatçı, geçtiğimiz yıllarda Fransa’dan Güney Kore’ye, Kolombiya’dan Nevada Çölü’ne kadar birçok farklı lokasyonda unutulmaz enstalasyonlara imza attı. Rondinone’nin farklı formlarda ürettiği sanatı, hikaye anlatımları ve etkileyici görsel algılarıyla öne çıkıyor.

Burn Shine Fly, 17 Eylül 2022 tarihine kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.