Artİstanbul Feshane’de TATE Koleksiyonu: DYNAMIC EYE

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Tate’in “The Dynamic Eye: Beyond Op and Kinetic Art” (Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde) koleksiyonu İBB Kültür ve İBB Miras’ın katkılarıyla 23 Ocak-19 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’un kamusal alandaki en büyük kültür ve sanat mekanı Artİstanbul Feshane’de sanatseverlerle buluşuyor. 21 ülkeden 57 sanatçının 95 eserinin yer aldığı yer aldığı serginin küratörlüğünü Londra merkezli çağdaş sanat müzesi Tate Modern’in Sergiler ve Uluslararası Sanat Küratörü Valentina Ravaglia üstleniyor.

Fotoğraf: ArtDog İstanbul

“Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, aralarında Alexander Calder, Frank Stella, Victor Vasarely, Lygia Clark, Liliane Lijn, Julio Le Parc, Jesus Rafael Soto, Kenneth Noland, Helio Oiticica gibi sanatçıların da bulunduğu çok disiplinli özel bir seçkiyi Artİstanbul Feshane’ye taşıyor.

Sue Fuller Tel Kompozisyonu 128, 1964 Plastik iplikler, ahşap, kumaş ve metal Sue Fuller Estate ve Susan Teller Gallery, New York, NY’nin izniyle

Optik ve kinetik sanatı küresel bir perspektifle yeniden ele alan, bu akımla yakından ilişkili sanatçıların yanı sıra modernist öncülleri ve çağdaş sanatçıları da bir araya getiren sergi, 20. yüzyıl sanatına bir yolculuk niteliği taşıyor. Daha önce Portekiz’in Porto şehrinde Atkinson Müzesi’nde ve Çin’in Şangay şehrinde Pudong Sanat Müzesi’nde sergilendikten sonra şimdi de Artİstanbul Feshane’de izleyici karşısına çıkıyor.

Liliane Lijn Uzay Yeri Koan, 1969 Fiberglas, polyester reçine, floresan tüp ve motor

“Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, 23 Ocak-19 Mayıs 2024 tarihleri arasında Artİstanbul Feshane’de ziyaret edilebilir.