Salon Architects’in Ecotone Projesi Time Dergisi’nde

Alper Derinboğaz’ın kurucusu olduğu Salon’un, yeni nesil bir ofis projesi olarak tasarladığı ‘Ecotone’, Time Dergisi’nde yayınlandı. Eloise Barry tarafından kaleme alınan ‘The Future of Work’ isimli makale, esnek ve sürdürülebilir çalışma alanlarına ve bu anlamda ortaya konan yeni fikirlere odaklanıyor.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nin bir parçası olarak tasarlanan Ecotone projesinin inşaat sürecinin 2023’ün sonlarında tamamlanması bekleniyor. Projenin öne çıkan özelliklerinden birisi Dünya Sağlık Örgütü’nün hava yolu ile virüs bulaşma riskini azalttığını söylediği bir pasif doğal havalandırma sisteminin kullanılacak olması. Ecotone, hijyenik ve güvenlik açısından konforlu bir ofis ortamı yaratma düşüncesini merkezine alıyor.

Tasarım ilhamını Laugier’in mimarlığın temeli olarak tanımladığı ‘İlkel Kulübesi’nden’ alıyor. Yapının basit strüktürel tasarımı hem araziye müdahale eden bir temel uygulaması gerekliliğini ortadan kaldırıyor hem de yapıyı kendi kendini taşıyabilir hale getiriyor. Yapının çelik ana çerçevesi ve ahşap alt çerçeveleri çelik konnektörler kullanılarak lamine ahşap ile kaplanıyor.

Yapı, sarkıt ve dikitleri andıran kolonları ile çatı – döşeme arasında yeni bir ilişki kurmayı amaçlıyor. Kolonlar, yan yükleri destekleyecek şekilde zemin ve çatı ile temas ettiği yerlerde genişleyerek özgün formunu kazanıyor.

Soğutma suyu ve drenaj suyu da boru formlu sütunlar aracılığıyla toprağa aktarılıyor. Yapıda pasif ve jeotermal ısıtma ve soğutma sistemleri yer alıyor. Taşıyıcı sistemin izin verdiği şekilde kurgulanan cam panel duvarların oluşturduğu cephe, binanın iç mekanı ile dış mekan arasındaki sınırı oldukça şeffaf hale getiriyor ve çevre ile kurulan ilişkiyi güçlendiriyor. Sürdürülebilir ofis mimarisi fikri odağında proje kapsamında birçok ekili alan bulunuyor.

Plan düzeninde yaratılan boşluklar, hava durumuna bağlı olarak, açık havada toplantı ya da buluşma bölgeleri olarak kullanılabilecek alanlar oluşturuyor. Dış mekan odalarına ek olarak yeşil alanlarla nefes alan yapıda, doğal havalandırma kurgusu ile mekanik sistemlere gerek duyulmadan iç mekanlarda temiz hava akışları sağlanıyor.

 ‘The Future of Work’ isimli makaleyi okumak için: time.com/6223012/workplaces-of-the-future/

Proje Yılı: 2020
Lokasyon: İstanbul, Türkiye
Mimar: Alper Derinboğaz – Salon Architects
Tasarım Ekibi: Egemen Onur Kaya, Ekin Cem Tümbek, Pınar Kömürcü, Emmy Bacharach, Berkay Yücebaş, Tolga Halil Akşahin