Louis Vuitton İstinye Park Mağazasının Yeni Cephesi Seçkin Pirim İmzalı!

Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanatçılarından Seçkin Pirim, İstinyePark’taki Louis Vuitton mağazası için tamamı Türk limra taşından oluşan hareketli bir cephe tasarladı. Oldukça ses getiren mağazanın açılışı 16 Eylül’de gerçekleşti. Kendisinin tanımı ile bir cepheden çok içine girilebilen bir heykel olan bu tasarım, alışveriş deneyimi ile sanatı bir araya getiriyor. İlgi çekici projenin mimari danışmanlığını PIN Architects üstlenmiş. Farklı perspektiflerden algısı sürekli değişen cephe, alışveriş merkezinin açık alanında dev bir heykeli anımsatıyor.

Dinamik geometrilerin birlikteliğinden ortaya çıkan ve etkileyici bir estetiğe sahip olan yeni cephe, Louis Vuitton markasının dünyanın dört bir yanındaki farklı sanatçılarla gerçekleştirdiği iş birliğinin son örneği. Cephe, ilhamını Louis Vuitton’un imzası haline gelen Damier deseninden alırken, malzeme tercihiyle de antik Türk kentlerine gönderme yapıyor. Cephenin karakteristik görünümünde büyük rol oynayan limra taşı devamlılık sağlaması adına kadın deri ürünlerinin sergilendiği alanda da tercih edilmiş.

Mağazaya hem alışveriş merkezinin içerisinden hem de dış bölümden ulaşılabilmektedir. Alana girerken deneyimlenen sanat eseri niteliğindeki üç boyutlu cephenin ardından içeride de Benji Boyadgian, Simone Cenedese ve Russel Frampton gibi birçok farklı sanatçının eseri size eşlik ediyor. Mağazanın içerisinde de tasarımcıların etkisi aynı cephede olduğu gibi alışveriş etkinliğine farklı bir boyut kazandırıyor. Mağazanın en can alıcı noktalarından birinde tavan ve kapıları kaplayan Marcel Wanders imzalı elmas deseni tüm ilgiyi sergilenen ürünlere yönlendiriyor.

1854 yılından bu yana unutulmaz birçok tasarıma imza atmış olan köklü moda markası Louis Vuitton, müşterilerine yeni mağazasında sanatla harmanlanmış bir alışveriş tecrübesi vadediyor.

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: İstanbul, Türkiye
Sanatçı / Mimar: Seçkin Pirim, PIN Architects