Akademisyen, Yazar ve Mimar Prof. Dr. İhsan Bilgin Hayatını Kaybetti

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi kurucularından akademisyen, yazar ve mimar Prof. Dr. İhsan Bilgin 69 yaşında hayatını kaybetti.

1953 yılında doğan Bilgin, ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. İhsan Bilgin, 1980 yılında yüksek mimar (İTÜ), 1990’da doktor (İTÜ), 1994 yılında doçent (YTÜ) ve 2000 yılında profesör (YTÜ) ünvanını aldı.

1982-2004 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Bilgin, 1985 yılında kendi atölyesini kurdu ve çok sayıda projeye imza attı. İhsan Bilgin’in kendi atölyesi dışında YTÜ bünyesinde de gerçekleştirdiği mimari projeleri bulunmaktadır. 2004 yılında Bilgi Üniversitesi’nde açılan Mimari Tasarım Yüksek Lisans programının kurucu koordinatörü ve sonrasında aynı üniversite bünyesinde 2009 yılında açılan Mimarlık Fakültesi’nin kurucu dekanı oldu. Oluşturduğu ekip ile oldukça yeni olan fakülteyi kısa süre içerisinde tanınır ve takdir edilir hale getirdi.

İhsan Bilgin, yazar kimliğiyle de oldukça başarılı işlere imza atmış bir isim. 1987-2002 yılları arasında Metis tarafından yayımlanan Defter dergisinin editörlerinden biri olan Bilgin, Taraf ve Serbestiyet’te de yazılar yazdı. İhsan Bilgin’in kitaplarından bazıları ise şöyle: ‘Mimarın Soluğu: Peter Zumthor Mimarlığı Üzerine Denemeler’, ‘Viyana Chicago: Metropol ve Mimarlık’, ‘Londra: Metropol ve Mimarlık’, ‘Kıtanın Başkentleri: Paris, Berlin’.

İhsan Bilgin hem akademik kariyerinde hem de profesyonel işlerinde başarılarıyla ve kişiliğiyle hep takdir edilen bir figür oldu.

Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.