Ananas Design+Crafts

Ananas, endüstriyel tasarımcılar Çağdaş Cantürk ve Altuğ Toprak tarafından 2015 yılında kurulmuş, mobilya sektörüne yeni bir pencereden bakmayı ilke edinen, tasarımda mükemmeliyetçi, üretimde hassas, malzemede seçici, tasarım ve üretim becerisi yüksek bir ahşap atölyesidir. Zamandan bağımsız tasarım anlayışımız, stil ve formdan ziyade kullanıcı tecrübesine odaklanmamızı sağlıyor. Kâğıt üzerinde bir çizgiden nihai ürüne ulaşana kadar, her tekil ürün veya ürün serisi tasarımcılar ve zanaatkarların ortak çalışmalarıyla şekilleniyor. Ananas tasarım ekibi olarak, yeni yaşam koşullarına yönelik, farklı mekanlarda kullanılabilecek mobilyalar tasarlıyoruz. Özenle üretilen Ananas Design+Crafts tasarımlarının yanı sıra Ananas Woodworking bünyesinde içmimar, mimar ya da tasarımcı projelerinin üretim süreçleri yürütülmektedir. İmalat desteği verdiğimiz projeleri yüksek kalitede işçilik, adil fiyatlandırma ve estetik uygunluk kriterlerini göz önünde bulundurarak gerçeğe dönüştürüyoruz. İzmir’de başlayan ve devam eden üretimlerimiz bugün dünyanın birçok yerinden ulaşılabilir durumda.

FELSEFEMİZ

+ El işçiliği ve yerel üretimi destekliyoruz.

Endüstriyelleşmenin etkisiyle kaybolmakta olan ahşap el işçiliği ve yerel üretim tekniklerinin sürdürülmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. El emeğinin yeniden değerlenmesiyle birlikte hem bugünün zanaatkarlarının hem de tarihteki tüm anonim mobilya tasarımcılarının mirasına sahip çıkıyoruz.

+ Çevreye duyarlıyız.

Ahşap hammaddesini en az fireyle kullanıyor, ona uzun ömürlü ikinci bir hayat sunuyoruz. Üretim süreci malzemeye nazik davranmamızı zorunlu kılıyor. Ayrıca Ananas Atölye ’de satılan her ürün için Ege Orman Vakfı Bergama-Kınık Ormanı’na bir adet fidan bağışlıyoruz.

+ Kullanıcı dostuyuz.

Ahşabın güzelliğini muhafaza eden doğal yağ yüzey uygulamalarımız çevre dostudur.  Ahşabın gıda ile temas etmesi durumunu göz önünde bulundurarak ürünlerimize en uygun yüzey yağını uyguluyoruz.

+ Malzemede seçiciyiz.

Ananas ürünlerinde kullanılan tüm ağaçlar fırın kurusudur. (Nem oranı %6-%10) arasında değişmektedir.) Mobilya kullanımı için ideal kalitede olan hammaddemiz, kontrollü olarak kesime açılan ormanlardan yasal olarak elde edilen kerestelerden oluşmaktadır.

+ Tasarım ve Üretimde sürdürülebilirliği esas alıyoruz.

Uzun ömürlülüğü ve dayanıklılığı esas alan tasarımları üreterek, minimum fire ile üretilen ürünlerimizin nesilden nesile kullanabileceğini bilmek bizi mutlu ediyor.