YARIŞMA | Işıklar Tuğla Ödülleri 2021

Işıklar Yapı Ürünleri

Işıklar Holding A.Ş. bünyesinde faaliyetlerini sürdürmekte olan Işıklar İnşaat Malzemeleri A.Ş., Bartın’da klinker tuğla, zemin ve cephe için terra cotta üreten üç fabrikası ile üretim yapmakta ve ürünlerinin yurt içinde ve yurt dışında satışını sağlamaktadır.

1978 yılından beri Türkiye’de yapı malzemesi sektörünün öncülerinden olan Işıklar Yapı Ürünleri, yapının her alanında farklı tuğla ürünleri ile yer almaya devam etmektedir. Işıklar Yapı Ürünleri konut, ofis, avm ve birçok farklı fonksiyondaki yapının yanı sıra peyzaj projelerinde de doğal tuğla ürünleri ile yer almaktadır.

Binlerce yıldır yapılarda kullanılan tuğla, güncelliğini hiç kaybetmemiştir. Klinker tuğla doğallığını kaybetmeden teknolojik gelişmelere ayak uydurarak, günümüz projelerinde de tercih edilmeye devam etmektedir.

Tuğla, geri dönüşebilir bir yapı malzemesi olmasından dolayı aynı zamanda çevre dostudur. Işıklar Yapı Ürünleri dünya inşaat sektöründeki gelişmeleri de yakından takip ederek, teknolojik yatırım ve Ar-Ge, tasarım imkânlarını kullanarak farklı renk ve dokuda ürünler geliştirmeye, ürün gamını her geçen gün çeşitlendirmeye devam etmektedir

Programın Amacı

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve iki yılda bir düzenlenmesi planlanan Işıklar Tuğla Ödülleri, Türkiye’de ve dünyada Işıklar tuğla ürünlerinin kullanımı ile fark yaratan mimari, iç mimari, peyzaj ve kentsel tasarımların belgelenmesi ve teşvik edilmesi için oluşturulmuş profesyonel bir ödül programıdır. Programın amacı son 10 yıl içinde tamamlanarak kullanıma açılmış; tuğla kullanımının yaratıcı ve iyi detaylandırılmış uygulamalarını ortaya koyan projelerin arşivini oluşturarak paylaşmaktır. Böylece Anadolu’da köklü bir geçmişi olan bu geleneksel yapı malzemesinin güncel kullanımlarının araştırılmasına katkı sunmak ve Işıklar’ın geniş ürün yelpazesi ile geliştirilmiş gerek sürdürülebilirlik gerekse kültürel bağlamda tasarıma artı değer katan yenilikçi yaklaşımları desteklemek hedeflenmektedir.

Genel Katılım Koşulları

 1. Tek aşamalı programa katılım bedeli yoktur.
 2. Programa bireysel ya da ofis / ekip adına katılım mümkündür.
 3. Katılımcılar en fazla 3 proje teslim edebilir.
 4. Programa isiklartuglaodulleri.com adresinden kayıt olunması, başvuru sürecinin web sayfası üzerinden tamamlanması ve teslimin yine web sitesi üzerinden yapılması gerekmektedir. Program şartnamesi isiklartuglaodulleri.com web adresinden temin edilebilir.
 5. Işıklar Holding çalışanları, jüri üyeleri ve bunlardan herhangi birinin ortağı, çalışanı ya da birinci dereceden akrabası olanlar programa katılamaz.
 6. Teslim edilen projelerle ilgili üçüncü kişilerin hak iddia etmeleri durumunda tüm sorumluluk katılımcı / katılımcılara aittir.
 7. Tüm projeler, şartnamede belirtilen teslim gün ve saatini geçirmeyecek şekilde teslim edilmelidir.
 8. Programa katılan projeler son 10 yıl içinde tamamlanmış ve kullanıma açılmış olmalıdır.
 9. Projede kullanılan ürünlerin Işıklar Tuğla ürünü olması zorunludur. (Sıva altı ürünler de ödül programı kapsamında değerlendirilecektir.)

Program Süreci ve Yönetimi

 1. Program, isiklartuglaodulleri.com isimli web sitesi üzerinden yürütülecektir.
 2. Web sitesinde oturum açarak kayıt olunmasının ardından rumuz, sistem tarafından otomatik olarak verilecek ve katılımcıya başvurusunun ulaştığına dair e-posta gönderilecektir.
 3. Teslimler, web sitesinde oturum açılarak hesabım>projelerim sayfasına yüklenecektir.
 4. Projelerin değerlendirmeye alınması için kullanılan ürünlerin Işıklar tuğla ürünleri olduğu teknik danışman ve raportörlük tarafından doğrulanacaktır.
 5. 21 Mayıs 2021 günü saat 23.59’a kadar web sitesine yüklenen projeler, jüri toplantısında değerlendirilecektir. Toplantı neticesinde ödül kazanan tasarımlar 8 Haziran 2021 Salı günü, Program web sitesinde duyurulacaktır.
 6. Jüri tarafından belirlenen projeleri ile katılımcılar, şartnamede belirtilen ödülleri almaya hak kazanacaktır.

Katılımcılardan İstenenler

 1. Katılımcılar projelerini mimari çizim ve uygulama sonrası çekilmiş fotoğraflardan oluşan serbest sunum teknikleri ile anlatacaklardır.
 2. Teslim esnasında yüklenecek tüm dosyalar tek bir zip. klasörde bir araya getirilmiş olmalıdır. Klasör içinde yer alacaklar:
 • Proje sunum dosyası
 • Tasarımı ve uygulamayı anlatan, en fazla 600 kelime içeren, PDF formatında A4 proje raporu
 • Proje künyesi
 1. Birden fazla proje teslim edecek katılımcılar, her bir proje için ayrı birer .zip dosyası hazırlamalı ve web sitesine tek tek yüklemelidir.

Program Künyesi

 

Programı Düzenleyen Kurum:  Işıklar Yapı Ürünler
Adres: Orhan Veli Kanık Cd. Yakut Sk. Eryılmaz Plz. 34810 Kavacık-İstanbul
T: +90 (216) 537 00 50
M: [email protected]
W:
isiklartugla.com.tr

Program Organizasyonu ve Raportörlüğü: Yapı Medya İletişim
Adres: Sinanpaşa Mah. Süleyman Seba Cad. No:14/5 Beşiktaş-İstanbul
T: +90 (212) 982 45 26
M: [email protected]
W: yapimedya.com

Jüri Üyeleri:

 • Prof. Dr. Celal Abdi Güzer Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
 • Prof. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu İstanbul Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
 • Prof. Dr. Leyla Tanaçan İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi
 • Tülin Hadi TeCe Mimarlık
 • Doç. Dr. Ümit Turgay Arpacıoğlu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi

Teknik Danışmanlar:

 • Ziya Miral Marmara ve Karadeniz Bölge Müdürü – Işıklar Yapı Ürünleri

Raportörler:

 • Aslıhan Abay Erkmen Yapı Medya İletişim, Koordinatör
 • Ezgi Tezcan Yapı Medya İletişim, Etkinlik ve İçerik Yöneticisi

Program Takvimi

 • Program duyurusu: 12 Şubat 2021
 • Soru sorma son tarihi: 22 Mart 2021
 • Soruların son yanıtlanma tarihi: 1 Nisan 2021
 • Son teslim tarihi: 6 Mayıs 2021
 • Kazananların duyurulması: 9 Haziran 2021

Ödüller

Toplam 60.000 TL para ödülü olmak üzere; ödül dağılımı jürinin değerlendirmesi sonucunda belirlenecektir.

Katılımcıların Uymakta Zorunlu Olduğu Esaslar

Katılımcıların şartnamede belirtilenleri eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir.

Programa katılan katılımcıların, proje teslimi sırasında şartnameyi kabul ettiklerine dair kutucuğu işaretlemeleri gerekmektedir.

Ödül kazansın veya kazanmasın programa katılan her katılımcı, Işıklar Yapı Ürünleri’nin, programa katılan tasarımlardan uygun gördüğü tasarımların görsel ve yazılı materyallerini yurtiçinde veya yurtdışında Işıklar Yapı Ürünleri tarafından belirlenecek yayın, sergi ve benzeri organizasyonlarda müellif bilgileri ile birlikte geçici ya da sürekli olarak sergileme hakkına süresiz sahip olduğunu kabul ve taahhüt eder. Katılımcı bu nedenle Işıklar Yapı Ürünleri’nden telif veya her ne nam altında olursa olsun herhangi bir bedel talep etmeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Bu kapsamda katılımcılar, 5846 sayılı FSEK hükümleri uyarınca “işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret/ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim” hakkı konusunda onay vermiş sayılırlar.

Sorular ve Yanıtlar

Katılımcılar program hakkındaki sorularını, program takviminde “soru sormak için son gün” olarak belirtilen tarihte saat 23.59’a kadar web sitesindeki ilgili sekme aracılığıyla veya [email protected] e-mail adresinden raportörlüğe sorabilirler. Soruların yanıtları takvimde belirtilen süre içinde isiklartuglaodulleri.com web adresinde yayınlanacaktır.

Soru sorma tarihlerinin dışında gelen sorunların cevaplanması, raportörlüğün inisiyatifinde olacaktır.

Ödül Töreni

Ödül töreninin tarihi, sonuçların ilanını takiben isiklartuglaodulleri.com web adresinde duyurulacaktır. Kazananların ulaşım ve konaklama masrafları Işıklar Yapı Ürünleri tarafından karşılanacaktır