Xique Boutique Hotel

Estudio Caroll imzalı Xique Boutique Hotel, rahatlama, çevre ile uyum, kültürel koruma, sosyal ve ekonomik kalkınma ve mimari ifadeyi harmanlıyor. Meksika’nın Puerto Escondido kentinde Pasifik Okyanusu’na bakan yapay bir sulak alanda konumlanan üç katlı binanın köşeleri yuvarlatılarak doğal esintinin bina içinde doğal bir şekilde dolaşması sağlanmış ve dış cephe bitki örtüsü korunarak araziye uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Otelin cephesi, Meksika’nın Yucatan bölgesine ait endemik bir tür olan chukum ağacının reçinesi ve kireçtaşının karıştırılmasıyla elde edilen, sıcak, pembemsi renkli bir sıva olan ‘chukum’ ile kaplanarak doğayla uyumlu ve yerel kültürü kutlayan bir mimari yaklaşım sergiliyor.

Yapı, 278 metrekarelik bir arsa üzerinde, 620 metrekarelik bir inşaat alanına sahip. Otelde sekiz oda, zemin katta bir restoran ve Pasifik Okyanusu’nun panoramik manzarasını sunan havuzlu bir çatı terası bulunuyor. Projenin tasarım yaklaşımı üç temel ilkeye dayanıyor: yönlendirme, hava akışı ve çevresel sürdürülebilirlik.

Binanın formu başlangıçta, arazideki mevcut bitki örtüsünü korurken yaşanabilir alanı en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış. Bu ekstrüzyondan kaynaklanan eğriler ve konturlar, mimari olarak kadın formundan esinlenen görsel akışkanlık ve zarafet yaratıyor.

Bölgede baskın bir malzeme olan palmiye ağacı kafeslerde, kapılarda ve korkuluklarda kullanılırken, yasal olarak hasat edilen makuil ağacı iç mekanlara zarafet katıyor.

Topraksı pembe sıva olan ‘chukum’, bina yüzeylerinin çoğunda pasif soğutma sağlayan ve ısı emilimini azaltan, aynı zamanda su geçirmezlik özellikleriyle de dikkat çeken bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor.

Sirkülasyon ve servis alanları planın doğu tarafı boyunca devam ediyor. Güneydoğu köşesindeki anıtsal merdiven, sıcak havayı yukarı ve otel dışına salmak için bir baca görevi görüyor.

Doğal ahşap ve yumuşak, nötr tonlarda mobilyalarla donatılmış zemin kattaki restoran, döner cam kapılara sahip büyük kemerli bir pencereden verandaya açılıyor.

Güneye bakan ana cephe yoğun sıcağa karşı koruma sağlarken, batıya bakan odalar denizin ve çevredeki doğanın muhteşem manzarasını sunuyor. Detayları güçlendiren kil çıtalar, dış zeminde tercih edilmiş.

Butik otel projesi ile tasarımın sınırlarını zorlayan ve ilham veren ofis, aynı zamanda olası çevresel etkileri azaltmak için doğal temelli çözümleri önceliklendirmiş. Xique Boutique Hotel, ortalama sıcaklık, karasal enlemden kaynaklanan yüksek parlaklık ve hidrofilik türlerin çeşitliliği nedeniyle coğrafi olarak teknolojiye uygun olan Meksika’daki sadece 160 operasyonel yapay sulak alandan biri olma yönüyle öne çıkıyor. Proje, Puerto Escondido’nun çevresel sorunlarına somut bir çözüm sunarak sürdürülebilirlik, yenilikçilik ve biyoçeşitlilik gibi gündemde olan konulara dikkat çekiyor.

 

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Puerto Escondido, Meksika
Mimar: Estudio Carroll
Fotoğraflar: Cesar Belio