Tarihi Yapı ile Zıtlık Oluşturan Modern Sergi: FUNDAMENTA PAVILION

Fundamenta Pavilion, Venedik’in on altıncı yüzyıldan kalma tarihi yapısı Scuola Grande della Misericordia’da yer alan Casa Platform’un ‘The New Together’ etkinliği için Marco Ciarlo Associati tarafından tasarlandı. Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamında gerçekleşen ve Aldo Amoretti’nin kişisel fotoğraflarının yer aldığı serginin küratörlüğünü Giovanni Menna ve Olga Starodubova üstlendi. Mimariyi yorumladığı ve parçası olduğu bağlamla bütünleştirdiği fotoğraf sergisi ‘Fundamenta’dan ismini alan pavyon, modüler yapısı ve opak siyah rengi ile tarihi yapının dokusuna kontrast oluştururken iç mekanda fotoğrafların net bir şekilde görünebildiği atmosferin elde edilmesini sağlıyor.

Sergi için, Aldo Amoretti’nin kişisel temsili ile bir örnek kataloğu oluşturmasının yanı sıra yazarın mimari tasarımın kilit sorularını sorguladığı ve ‘görsel akustiğin’ sonucunun temsili olarak seçilen karelerine yer verilmiş. Bu nedenle sergi, Peter Zumthor, Hans Kollhoff ile Christian Rapp, John Pawson, Peter Märkli, Aldo Rossi ile Gianni Braghieri, Baukunst, Dorte Mandrup, Johansen Skovsted, Didonè Comacchio, Marco Ciarlo Associati ile Studio Daniele, Hans van der Laan’ın fotoğraflarından oluşan dokuz çifte bölünmüş ve her biri, mimarinin temelleri olarak kabul edilenler arasında belirlenen dokuz temadan birini ifade etmesi için görevlendirilmiş.

Her bir çiftin imgeleri birbirleriyle diyaloğa girecek şekilde tasarlandı: dinlemeye ve kişisel eleştirel düşünceye bir davet, dolayısıyla izleyicileri de imgeler aracılığıyla bu sessiz sohbete dahil olmaya çağırıyor.

Ahşap içi boş paneller üzerine gerilmiş kumaşla kaplı sergi, siyah perde ile gizlenerek ziyaretçileri benzersiz bir deneyime davet ediyor. Yüksek tavanlı tarihi mekanın sütunlarının arasındaki pavyon, yeni, sade ve soyut bir hacim olarak dikkat çekiyor.

Korten çelik döşemeye mıknatıslanmış ve metal çerçevelerle desteklenen siyah perdeler, hava sirkülasyonu nedeniyle hafifçe hareket ediyor ve dinamik bir görünüm kazanıyor. Ziyaretçilerin dinlenebilmeleri ve vakit geçirebilmeleri için Saporiti Italia tarafından özel olarak üretilen iki adet Apta bank serginin merkezinde bulunuyor.

Hafif strüktürel elemanlarla desteklenen ve gridal şekilde inşa edilen pavyon, 19-30 Temmuz 2023 tarihleri arasında Venedik’teki Scuola Grande della Misericordia’da yer aldı.

 

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Venedik, İtalya
Mimar / Tasarımcı: Marco Ciarlo Associati
Fotoğraflar: Aldo Amoretti