Taizhou Contemporary Art Museum

Taizhou Çağdaş Sanatlar Müzesi eşsiz tarihi dokusuyla öne çıkan Shamen tahıl deposu kültür ve yaratıcı parkı içerisinde yer almaktadır. Park içerisindeki Sovyetler Birliği tarzındaki mevcut fabrikaların ve depoların geniş alanından yararlanan bu yeni proje, depo parkını muhafaza ve restore ederek yenilemeyi ve çevreye yeniden entegre etmeyi hedefliyor.

Parkın ana yapısı olan müze projesi parkın daha geniş alanına yayılmış olan diğer endüstriyel binalar olan komşularıyla belirli bir strateji içinde yeni bir diyalog kurmayı hedefliyor. Toplam 2.450 m2 inşaat alanına sahip bu projede sekiz adet sergi salonu bulunuyor. Farklı katlarda yer alan sergi salonları birbirlerine kavramsal olarak bağlanırken mekansal bir şeffaflık hissini de paylaşıyor ve kademelendirilmiş yerleşimi sayesinde gezinti esnasında ziyaretçilerde yukarıya doğru bir hareket hissi uyandırıyor.

Müze, ana malzeme olarak tercih edilen betonun sert hissiyatı ve paralel ilerleyen tonozlu yapısının yarattığı kontrast ile inovatif ve etkileyici bir mekansal atmosfer yaratmayı amaçlıyor. Müzenin güney cephesinde de içerideki ana unsurlardan biri olan tonozların bir uzantısı olarak eğrisel hareketler göze çarpıyor ve adeta bu hareketlerle iç mekan ve dış mekanlar birbirine bağlanıyor. Bu tonozlu yapı içeri ve dışarı kavramlarını harmanlarken aynı zamanda doğal ve yapay aydınlatma sistemleriyle de mükemmel bir uyum yakalıyor.

Mekansal düzenlemelere ek olarak yapının yerleşimini etkileyen önemli faktörlerin başında tabiat geliyor. Katman katman yükselerek en üstteki sergi mekanına ulaşıldığında, yapının yerleşimini ve yönlenmesini belirleyen önemli etkenlerden biri olan Feng Dağı manzarasının görüldüğü açıklık sizi karşılıyor. Ulaşılan bu mekanda hakim olan gri renk nefes kesici doğa manzarası ile ahenkli bir birlikteliğe şahit olmanıza olanak sağlıyor.

Müzenin lobisini kafe ve sanat mağazası gibi kültürel ve yaratıcı mekanlarla bağlamak için tercih edilen giriş mekanındaki eski kazan tesisleri ve yetişkin ağaç yapıyı tarihsel unsurlarla bağlıyor. Tribün formu verilen lobi terasının ise gelecekte düzenlenecek toplu etkinliklere ev sahipliği yapması planlanıyor.

Lokasyon: Taizhou, Çin
Proje Yılı: 2019
Mimar: Atelier Deshaus
Fotoğraflar: Tian Fangfang
Kaynak: archdaily.com , designboom.com