Tahıl Silosunun Sanat Galerisine Dönüşümü: KUNSTSILO

Norveç’in güneyinde yer alan tahıl silosu, Mestres Wåge Arquitectes, Mendoza Partida ve BAX Studio tarafından Kunstsilo Sanat Galerisi’ne dönüştürüldü. 15.000 ton tahıl barındıran ve 30 beton silindirden oluşan siloyu müzenin merkezine yerleştirme hedefiyle yapının içi adeta oyularak, 21 metre yüksekliğe kadar uzanan büyük, “bazilika benzeri” bir atrium ve sirkülasyon çekirdeği oluşturulmuş. Geçmişte işlevselliğiyle öne çıkan tahıl silosu, günümüzde canlı ve modern tasarıma sahip şık bir sanat galerisi olarak İskandinav bölgesinin geniş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

1935 yılında Norveçli mimarlar Korsmo ve Aarsland tarafından inşa edilen ve 2006 yılından bu yana kullanılmayan tahıl silosu, Kristiansand’daki Odderœya yarımadasının kıyısında konumlanıyor. Sanat koleksiyoncusu Nicolai Tangen’in Kunstsilo’nun sanat galerisi olma potansiyelini öngörmesi sonucunda açılan uluslararası yarışmada mimarların tasarım önerisi seçildi.

Mimarların tahıl silosunun silindirik hacimlerine yaklaşımı, silindirlerin baş hizasına kadar uzanan kısımların kaldırılması, merkezde geniş bir atriyum oluşturulması ve kenarlardaki silindirlerin ikiye bölünerek yarım daire şeklinde borular haline getirilmesini kapsıyor. Proje mimarlarından Magnus Wåge, bu yaklaşımı ‘220 metrekarelik bir bazilika alanı’ olarak tanımlıyor.

Yapının tavanı, atriyumda bulunan silindirlerin kesilip çıkarılmasıyla heykelsi bir görünüm kazanıyor. Sergi alanı, beyaza boyanmış sade kutular şeklinde tasarlanmış olup, sanatın öne çıkmasını sağlayacak pasif bir mimari sunuyor. Her katta atriyum manzaralı sahanlıklar yer alıyor.

Üç kata yayılan sanat galerisi, 3.300 metrekareyi kapsayan 25 galeriden oluşuyor. Galerilerin iç kenarlarında yer alan açıklıklar, silo duvarlarını delerek ana avluya bakış sağlıyor ve ziyaretçilerin yönlerini bulmalarına yardımcı oluyor. Bu açıklıklar, dış duvarlardaki oyuklarla birlikte, endüstriyel binanın “açılmasına” da yardımcı oluyor ve siloların tahıl depolama fonksiyonundan ziyade insanların kullanımına açık bir alana dönüşüyor.

Diyagonal duvarlarıyla hiçbir galeri birbirinin aynısı değil, ancak sadeleştirilmiş estetiğiyle bir bütün oluşturuyorlar. Bu estetik, sanat eserlerini odak noktası haline getirmeyi amaçlarken, bir yandan da galerinin her yerinde görülen beton silolarla kasıtlı bir kontrast yaratarak eskiyi yeniden ayırıyor.

Cephe, silindirik siloların formlarına gönderme yapan oluklu beyaz alüminyumla kaplanmış. Çatı terasları ise aşağı katlarda bulunan siloların dalgalı dış yüzeyi ile aynı hizada olan ve siloların devamı görevi gören cam silindirlerle kaplandı. Cam silindirler, Kunstsilo’nun bulunduğu sahile referans veren deniz fenerine atıfta bulunuyor.

Kunstsilo Sanat Galerisi, Finlandiya, Danimarka, İzlanda, İsveç ve Norveç’ten 300’den fazla sanatçının 1910’lardan 1990’a kadar uzanan ve birçoğu Tangen’in kendi koleksiyonundan olan eserlere ev sahipliği yapıyor.

Proje Yılı: 2024
Lokasyon: Kristiansand, Norveç
Mimarlar: Mestres Wåge Arquitectes, Mendoza Partida, BAX Studio
Fotoğraflar: Alan Williams