Skigard Hytte Cabin

Mork-Ulnes Architects kolonlar üzerinde yükselen ve tamamı ahşaptan yapılmış olan modern dağ kulübesi Skigard Hytte’ı tamamladı. Norveç, Kvitfjell’de konumlanan proje mimar Casper ve Lexie Mork-Ulnes’in Mork-Ulnes Architects adı altında gerçekleştirdiği ilk proje.

Skigard Hytte grid sistemde yerleştirilen 45 adet kolondan oluşuyor. Skigard, Norveçli çiftçilerin genellikle çit olarak kullandığı uzun ve dar kesilmiş ağaçlara verilen isim. Projede bu yerel ve doğal malzemeyi inşaat malzemesi olarak kullanmak için oldukça çok araştırma yapılmasına rağmen sonuç alınamamış. Sonunda da projenin en etkileyici unsuru haline gelen bu malzeme çapraz olarak tüm cepheye kaplanmış.

Doğaya olabildiğince az müdahale etmek adına bu 145 m2’lik ev ahşap kolonlar yardımıyla 1.5 metre yukarıya kaldırılmış. Mimarların proje hakkındaki yorumu şöyle: ‘Araziyi ve doğayı beton bir temel ile düzleştirmek yerine yapının altındaki dünyayı nispeten el değmemiş bıraktık. Bu karar hayvanların eski otlama rotalarından geçmeye devam edebilmelerine ve su, kaya, ot gibi doğal elemanların yerlerinin aynı kalabilmesine olanak sağladı. Amacımız her zaman mümkün olduğunca çok ahşap kullanmaktı, çünkü ahşabın duyusal özelliklerinden yararlanan ve Norveç mimari mirasına atıfta bulunan bir ev yapmak istedik. Ahşabın ana yapı malzemesi olarak Norveç kültüründe uzun bir geçmişi vardır. Bu geçmişi Viking gemilerinden ve yapımlarından neredeyse 1000 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen hala ayakta duran ahşap kiliselerden gözlemlemek mümkün.’

Mimarlar tüm cepheyi ahşapla kaplamanın yanı sıra, çatı için de olabildiğince çevre odaklı bir çözüme yönelmeye çalışmışlar. Geleneksel çim çatıyı anımsatan çim tablalı bir çatı kullanılmış ve yine mümkün olduğu ölçüde doğal malzemeler tercih edilmiş. Kışın ısıyı tutmaya, yaz aylarında da fırtına yönetimine yardımcı olmaya olanak sağlayan, yerel planlama otoriteleri tarafından çatılar için izin verilen az sayıdaki malzemeden biri tercih edilmiş.

Yerden tavana kadar uzanan 6m’lik pencereler içeriye doğal ışığı alırken aynı zamanda dağ manzarasının etkileyiciliğini iç mekana taşıyor. Bu kadar yoğun kullanılan cam sayesinde gün içerisinde neredeyse yapay ışık kullanma ihtiyacı sıfırlanmış. İskandinav havasının çetin şartlarına karşı koyabilmek için de camlar ve çatıda yalıtıma oldukça dikkat edilmiş.

3 odası bulunan bu evde iç duvarlar ve tavan için çam malzeme tercih edilmiş. İç mekandaki bütün detaylar için de yine ahşap kullanılmış. Mimarların evi kendileri için yapması bu tip tercihlerde oldukça kolaylık sağlamış. Açıklamalarında da bu evde denemek istedikleri fakat müşterilere kabul ettirmenin zor olduğu birçok şeyi deneme fırsatı bulduklarından bahsetmişler. Sonuçta da bu denemelerle harmanlanan iş birliği eşsiz ve oldukça özgün bir dağ evinin ortaya çıkmasına olanak sağlamış.

 

Proje Yılı: 2019
Lokasyon: Norveç
Mimar: Mork-Ulnes Architects
Fotoğraflar: Bruce Damonte

Kaynak: dezeen.com, archdaily.com