Renkli Balık Ağlarından Enstelasyon: Timeless Beacon

MAD Architects, Çin’in Guangdong eyaletinde önceden ticari kullanımı hareketli bir alan olan sahil bölgesindeki terk edilmiş üç katlı bir pazar binasını gökkuşağı renkli balık ağları ile çevreledi. Guangdong Nanhai Art Field festivalinin bir parçası olarak tasarlanan ‘Timeless Beacon’ enstelasyonu, binanın ön cephesi ve iç alanı boyunca çevredeki eski sokakları yansıtıcı filmle bulanıklaştırarak özgün bir kent – yapı ilişkisi kuruyor. Gerçeküstü bir sahne yaratarak insanların hayal kurmasını kamçılayan tasarım, zaman algısı ile illüzyon yaratıyor. Geceleri sahil şeridi boyunca benzersiz bir aura yaratarak köyün adeta yeni “deniz fenerine” dönüşen tasarım 2024 yazına kadar sergilenecek.

Timeless Beacon, Ming Hanedanlığı döneminden kalan ve Taiping Xu’daki en büyük terk edilmiş bina olarak bilinen, ‘harabelerden gelen canlılığı ve yeniden doğuşu’ sembolize ettiği söylenen Taiping Pazarı’nda konumlanıyor. Geçmişte balıkçılar, işadamları ve köylüler için önemli bir ticaret alanı olan fakat günümüzde eski canlılığını yitirmiş yapı rengarenk yeni görünümü ile yeniden hayat buluyor.

Başlangıçta tüm bina yansıtıcı film şeritleriyle dikey olarak sarılmış, ancak bir fırtınada enstelasyonun yıkıma uğraması sonucunda malzeme, sadece binanın ilk iki katına uygulanmış. Yapının üst kısmı ise renkli balık ağları ile çevrelenmiş. Renkli ağların  entegrasyonu, yapı üzerinde bir örtü oluşturan ağları destekleyen ve sabitleyen ve aynı zamanda multimedya ışık cihazı içeren silindirik kule ile sağlanıyor.

MAD Architects’in kurucusu Çinli mimar Ma Yansong, yapının tarihi geçmişi ile ilişki kuran enstelasyon hakkında şu sözleri ekliyor; “Yıkıntılardan bir canlılık ve yeniden doğuş duygusu yaratmayı umuyoruz, böylece insanlar eski yapıdan yeni bir enerji ve algı hissedebilir, ayrıca tüm bu alana yeni bir zaman anlayışı getirebilir.”

 

Proje Yılı: 2022
Lokasyon: Foshan, Çin
Mimar: MAD Architects
Fotoğraflar: Tian Fangfang, Lu Yu