Progreso Museum of Geology

Meksika merkezli mimarlık stüdyosu Estudio MMX, yerel Maya öğrenimini çağdaş mimarlık yaklaşımlarıyla bilinçli bir şekilde sentezleyen Progreso Jeoloji Müzesi’ni tasarladı. Meksika’nın Yucatan Yarımadası’ndaki liman kenti Progreso’da konumlanan müze, Maya kökenli doğal kaplama olan chukum ile kaplanmış çok sayıda yapıdan oluşuyor. Farklı yükseklikte parçalı hacimlerden meydana gelen yapı kompleksi, grid sistemini takip ediyor. Kütle şeklindeki yapılarda diyagonal açıklıklar yaratılması müzeye dinamiklik katıyor ve iç ve dış mekanlar arası akışkan geçiş sağlıyor.

Meksika’nın Yucatán Yarımadası kıyısındaki bir kara parçası üzerinde yer alan Mérida yakınlarındaki Progreso kasabasında konumlanan müze, sahil kenarında ızgaralı bir desen temelinde oluşturulmuş. Yapıda bir açık hava forumu, bahçeler, manzara noktası ve Yucatan Eyaleti’ndeki obruklardan esinlenen su kütleleri bulunuyor.

Meydanın güneydoğu köşesinde yer alan müze, kalıcı sergi alanı, etkinlikler için çok amaçlı alan veya geçici sergiler için bir alana hizmet vermek üzere iki büyük hacme bölünebilen sekiz sergi hacminden oluşuyor. Bu alanlar ofis alanı, araştırma ve katalog alanı ve depolama alanı ile tamamlanmış.

Proje arazisi, merkezi bir koridor etrafında yönlendirilmiş bir dizi kareye bölünmüş. Meydanı kaplayan bir ızgara şeklinde düzenlenen farklı yükseklikteki hacimler, teraslar ile tek ve çift yükseklikteki hacimler arasında değişerek alanın merkezinden dışarı doğru yayılıyor ve iç mekanda yaşam alanları ve peyzaj unsurlarıyla köşeden köşeye yürünebilen bir çatı oluşturulmasına olanak tanıyor.

Müzenin tamamen chukum (Maya kökenli doğal bir kaplama) ile kaplanmış olması, dayanıklılığını ve düşük bakım maliyetini garanti ediyor. Müzenin tasarımı ve kamusal alan içindeki düzeni, ışık, gölge ve bitki örtüsü ile zenginleştirilmiş yollar oluşturuyor. Bu şekilde meydanın karakterini Maya mimarisi ve kolonyal mirasla harmanlayarak Progreso halkı için yeni ve tanınabilir bir kamusal alan yaratıyor.

Meydanın köşelerini çevreleyen iki büyük yükseltilmiş bahçe, farklı yüksekliklerde manzaralara bakıyor. Müzenin kafeteryası ve atölyeleri, meydanın tamamına hizmet edecek şekilde müzeden ayrılarak, projenin izin verdiği farklı faaliyetlerin birbirine bağlanmasına ve binanın günlük yaşamının şehrin kentsel dinamikleriyle ilişkilendirilmesine olanak tanıyor.

Çatıların altından geçen yürüyüş yolları, havuzlu ve bahçeli açık hava bölümlerinden dolanarak mekanları birbirinin içine katıyor ve akışkan bir düzen oluşturuyor.

Progreso Jeoloji Müzesi, tek bir proje olarak geliştirilen bir kültürel ve kamusal alan öğesi olarak planlanmış. Programın farklı bölümleri, açık alandaki farklı ortamlar aracılığıyla bilinçli bir şekilde birbirleriyle ve bağlamla ilişkilendirilmiş.

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Yucatan, Meksika
Mimar: Estudio MMX
Fotoğraflar: Dane Alonso