Oslo’nun Doğal Havalandırmalı Binası: Vertikal Nydalen

Oslo’nun Nydalen bölgesinde yer alan Vertikal Nydalen, ünlü mimarlık stüdyosu Snøhetta tarafından tasarlanan, ofis ve apartman dairelerine ev sahipliği yapan karma kullanımlı bir yapı. Bu bina, iki açılı kulesi ile hava akışını teşvik etmek üzere tasarlanmış olup, doğal havalandırma sistemi sayesinde enerji tüketimini en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Vertikal Nydalen, Akerselva Nehri’nin yakınında, çevresinin manzaralarını sunmak ve doğal havalandırma sağlamak için hayata geçirilmiştir. Snøhetta, binanın açılı cephesinin, bina içerisindeki hava hareketini sağlamak için basınç farkları yaratacak şekilde tasarlandığını belirtiyor.

“Cephedeki vanalar gerektiğinde açılıp kapanarak hava girişini sağlar,” diyor Snøhetta. “Binanın farklı taraflarındaki iki pencere açıldığında, basınç farkı nedeniyle hava hareket eder ve hava dolaşımı sağlanır.”

18 katlı olan bu yapı, zemin katında restoranlar, üstündeki beş katta ofisler ve en yüksek kulede daireler barındırmaktadır. Snøhetta, görüş hatlarını korumak ve daha hafif bir izlenim yaratmak için binayı farklı yüksekliklerde iki hacme ayırmıştır. Sadece bir bölüm, arazinin maksimum potansiyelini kullanarak 18 kata kadar ulaşmaktadır.

Bina, çam kaplı cephelerinde, delikli korkuluklara sahip çelik balkonlarla canlandırılmıştır. Bu açılı balkonlar, binanın dinamik görünümünü pekiştirir.

Snøhetta, Vertikal Nydalen’in ısıtma, soğutma veya havalandırma için enerji satın almaya ihtiyaç duymadığını ve bu nedenle “üç sıfır çözümü” olarak adlandırdığını belirtiyor. Bina, jeotermal kuyular, fotovoltaik paneller, doğal havalandırma ve düşük enerjili ısıtma-soğutma sistemi kullanarak çalışmaktadır.

Binanın beton çekirdeği büyük ölçüde açık bırakılarak iç mekanda ısı ve soğuğun yavaşça salınması sağlanmıştır. Snøhetta, “Isıtma veya soğutma gerektiğinde, yer altındaki jeotermal kuyulardan elde edilen su, kil duvarlar ve beton levhalar içinde dolaşır,” diyor. “Gündüzleri betona emilen ısı gece salınır ve binada stabil sıcaklıkların korunmasına katkı sağlar.”

Binanın etrafındaki kamu alanı, yerel bölge için “yeni bir meydan” olarak tasarlanmış olup, minimum rüzgar ile güneşli meydanlar ve patikalar oluşturmayı hedeflemektedir. Snøhetta, bina içindeki termal konfor ve hava kalitesi hakkında geri bildirimler toplayarak, programlanabilir havalandırma sistemini kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun şekilde ayarlamayı planlamaktadır.

Snøhetta kurucu ortağı Kjetil Trædal Thorsen, “Vertikal Nydalen’i ve doğal dengeli havalandırma ve minimum enerji tüketimi ile tasarlanan bu çok amaçlı binayı nihayet sergileyebilmekten gurur duyuyoruz,” dedi. “Herkesi çerçeveyi ve mevcut düzenlemeleri zorlamaya ve yeni ve alışılmadık yollarla çözümler aramaya teşvik ediyorum. Bu, gelişmenin ve ilerlemenin tek yoludur.”

Vertikal Nydalen, mimaride sürdürülebilirlik ve yenilikçiliğin mükemmel bir örneği olarak Oslo’nun şehir siluetine etkileyici bir katkı sunmaktadır.

Proje Yılı: 2024

Lokasyon: Oslo, Norveç

Mimar: Snøhetta

Fotoğraflar: Lars Petter Pettersen