Mecidiyeköy Sanat ve İstanbul Kitapçısı

Yıllardır şehrin problemli noktalarından biri olarak bilinen Mecidiyeköy Meydanı’nda konumlanan ‘Mecidiyeköy Sanat’ ve ‘İstanbul Kitapçısı’ projeleri atıl haldeki alana yeni bir fonksiyon kazandırdı. 2021 senesinde hayata geçirilen projenin konsept eskizleri caps.office tarafından, uygulama danışmanlığı, konsept geliştirme ve uygulama projeleri ise KAAT Architecture + URBAN tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentin önemli meydanlarını yeniden düzenleme ve şehirle ilişkilerini güçlendirme çalışmaları kapsamında başlattığı proje ile meydan şehirdekiler için tekrar çağdaş bir durak noktası haline geldi. 8000 metrekarelik alan düzenlemesi kapsamında bölgeyi kültürel anlamda besleyecek sanat merkezi ve kitapçı işlevlerinde iki yapı önerildi. Yapılar viyadük altında kalmaları sebebiyle yoğun titreşime maruz kalmalarından dolayı istenilen geniş açıklıkları sağlıklı bir şekilde oluşturabilmek adına gelişmiş bir çelik mühendisliği ve üretimi tercih edildi.

Yenilenen meydandaki yapılar iç mekanın neredeyse tamamen dışarıdan algılanmasına olanak tanıyan şeffaf yüzeyleri ile öne çıkmaktadır. Yapıda, 360 derecelik cam cepheyi kesintisiz hale getiren pivot cam kapılar yer alıyor. Uzun seneler karanlık ve kaotik olarak anılan meydanda bambaşka bir atmosfer yaratılmasını sağlayan ve meydanla ilişki kuran yapılar, aydınlatma sistemleri sayesinde gece ve gündüz görünürlüğünü koruyarak meydana hareket kazandırıyor.

Proje Yılı: 2021

Lokasyon: İstanbul, Türkiye

Konsept Eskizleri: caps.office

Mimar: KAAT Architecture + URBAN

Fotoğraflar: Orhun Ulgen