Maison Brummell Majorelle

Marakeş’in ünlü Majorelle Bahçeleri’nin yanında konumlanan butik otel Maison Brummel Majorelle, Yeni Zelanda ve Barselona merkezli stüdyo Bergendy Cooke tarafından Faslı mimar Amine Abouraoui’nin katkıları ile Fas mimarisinden ilham alınarak tasarlandı. Otelin dış cephesinde tercih edilen pembe tonlu toprak ve sönmemiş kireç karışımıyla yapının oyulmuş geniş kavisli girintiler ve açıklıklardan oluşan formu, doğa atmosferi ile uyumlu, yekpare bir heykelsi kütle meydana getiriyor. Sitenin zengin tarihine dokusal bir referans sağlayan ve aynı zamanda benzersiz bir çağdaş dile sahip olan Maison Brummel Majorelle, yeşil bitki örtüsü ve suyu binanın bahçesinde kullanarak Majorelle Bahçeleri ile bütünlük sağlarken, kemerli açıklıkları ile birbirinden farklı ölçek, ışık ve gölge oyunları meydana getirerek çeşitli uzamsal deneyimler sunan bir vaha yaratıyor.

Butik otelin dikey çizgilerden oluşan giriş duvarı, iki kemerli siyah kapısı ile ziyaretçileri bitkilerle dolu bir bahçeye yönlendiriyor.

Binanın duvarları, halka açık alanlar için çeşitli sıva kaplamaları, el yapımı karolar ve yerel mozaiklerden oluşuyor. Sokak- otel ve kamusal alanlar- özel alanlar gibi mekanlar arasındaki geçişlerde ise malzeme olarak pirinç kullanılmış.

Kemerli tünellerle mekanlar arası geçişlerin sağlandığı zemin katta bir resepsiyon, küçük bir salon ve her biri kendi özel bahçelerine ve açık hava banyolarına sahip olan üç adet yatak odası konumlanırken birinci katta U şeklinde balkonlar ve alt kattaki oymaları yansıtan farklı ölçeklerde pencerelerin bulunduğu tümü özel teraslı beş yatak odası yer almaktadır.

Kemerli açıklıklara sahip heykelsi duvarlar, iç mekanları tanımlarken, dış duvarların oyulmuş girintileri, ışığı iç mekana davet eden odalarla boşluk-doluluk ilişkisi kurguluyor. El yapımı karolar ve pirinç unsurlar dahil olmak üzere iç mekanlarda yerel malzeme kullanımı ile uygulanan çelik doğramalar ve kaplamalar, Fas’ın zengin zanaatkarlık mirasını sergiler nitelikte.

Bergendy Cooke, tasarımında çağdaş bir bina tipolojisi yaratmak için yerel malzemeler, mükemmel el işçiliği ve geleneksel inşaat yöntemlerininin kullanılmasına önem veriyor ve bu yöntemle aynı zamanda daha sürdürülebilir bir bina çözümü elde ediliyor.

Bergendy Cooke, Ricardo Bofill’in İspanya’daki ikonik mimari tasarımı ‘La Muralla Roja’sını anımsatan çeşitli ölçek ve boyutlarda kemerli açıklıklar ve oyulmuş boşluklarla dinlenme ve lüksü kesiştirerek lirik bir vaha meydana getiriyor.

Fotoğraf: Ely Sanchez

Butik otel projesi, iç ve dış mekan tasarımının tamamlanması ile “olağanüstü bir mimari mücevher, üst düzey tasarımın, mobilyaların ve kaliteli bir kaplamanın bir araya geldiği uyumlu bir yer” olarak tanımlanıyor.

 

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Marakeş, Fas
Mimar: Bergendy Cooke
Fotoğraflar: Emily Andrews