İlhamını Doğadan Alan ‘Fab Lab’

Mimarlık stüdyosu Roth, Tulum’da organik formuyla dikkat çeken bir yaratıcı laboratuvar tasarladı. ‘Fab Lab’ olarak adlandırılan yapı, Yucatán yarımadasında konumlanıyor. Proje, Roth Mimarlık ofisine ev sahipliği yaparken aynı zamanda da bir ‘yaratıcı üretim alanı’ olarak hizmet veriyor. Roth’un diğer tasarımlarına da göz kırpan bu sıra dışı tasarım, ilhamını doğadan alıyor ve düzensiz gibi görünen organik formları çarpıcı bir ahenk ile bir araya getiriyor. Bağımsız binalar olarak kurgulanan proje, bu yaklaşımıyla araziyle bütünleşmeyi amaçlıyor. Merkezi hacmi ise kıvrımlı bir formda yükselerek kompozisyona görsel anlamda dinamik bir odak noktası yaratıyor.

Fab Lab, Roth Stüdyo’nun konaklama birimleri, bir müze, bağımsız yerleşimler ve benzer organik tarzda inşa edilmiş bir restorana ev sahipliği yapan Azulik Resort projesinin bir parçasıdır. Yapılar, betonarme ve çelikten inşa edilmiştir ve dar yapısı ormanlık arazide organik bir şekilde ilerlerken zaman zaman ağaçların etrafına sarılır.

Kavisli pencereler ve sıra dışı formlardaki kapılar, metal çerçeveler ile sabitlenerek düzensiz bir şekilde farklı yüksekliklere yerleştirilmiştir. Bazıları doğrudan zemine temas eden transparan yüzeylerin bazıları ise pencere olarak görev yapmaktadır. Stüdyo bu alışılagelmemiş mimari elemanların ‘ağaç yapraklarına ve böcek kanatlarına atıfta bulunduklarını’ belirtiyor. Pencerelerin bir kısmı reçine ve palmiye lifleri ile kaplanarak doğa ile olan ilişkiyi doğrudan malzeme boyutuna da taşıyor.

3D yazıcılar, termoform makineları, lazer kesiciler, su jetleri ve altı eksenli robotik kol gibi makineleri barındırmak üzere oluşturulan iç mekan, değişen yüksekliklere sahip alanlardan oluşur. İç mekanda aynı zamanda yapının bir uzantısı olarak tasarlanan organik formlu banklar ve saksılar yer alır. İç mekanın karakterini oluşturan galeri boşluklarından yer yer ağaç gövdeleri yükselmektedir. Büyük robotun bulunduğu başka bir galeri boşluğu ise örülmüş ahşap kalıntıları ve sarmaşıklardan meydana gelen kubbesiyle dikkat çeker.

Eduardo Neira tarafından kurulan Roth Stüdyo, tasarımları ile ‘günlük yaşamın ihtiyaçlarına cevap veren özgün ve çevre dostu çözümler bulmayı’ amaçlıyor.

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Tulum, Meksika
Mimar: Roth Mimarlık
Fotoğraflar: Roth Mimarlık