Hint Sanatı Meenakari’ye Atfedilmiş Bir Müze ve Amiral Mağazası

Yeni Delhi merkezli tasarım ofisi Studio Lotus, Hindistan’ın Jaipur kentinde konumlanan Meenakari Mirası Müzesi ve Sunita Shekhawat mücevher mağazasını tasarladı. Yapının mimari yaklaşımında taş kafes ve bölgesel mimariyi tasvir eden fresklere yer verildi. Mimari detaylar, şehrin mimarisine ve Shekhawat’ın mücevher tasarımına yaklaşımına atıfta bulunarak Rajputana, Babür ve Art Deco gibi tarihi etkilerden referans alıyor. Binanın dış cephesi, Jaipur’un binalarının renk şemasına uygun olarak Jodhpur kırmızı kumtaşı ile kaplanmış.

Sunita Shekhawat’ın Jaipur’daki kendi adını taşıyan mücevher markasının amiral gemisi olarak tasarlanan binanın zemin katında Meenakari zanaatına odaklanan bir müze yer alıyor.

Zemin kat bir müze-galeriye ev sahipliği yaparken, mağaza bir kat aşağıda, ofisler ise bir kat yukarıda yer alıyor. İkinci kat, lüks markaları bir araya getirirken, yakındaki Rajmahal Sarayı’nın panoramik manzarasına sahip en üst kat ise restoran olarak kullanılmak üzere tasarlanmış. Dışarıdan bakıldığında, zemin ve birinci katlar, çift yükseklikteki giriş kemeri aracılığıyla bir bütün olarak okunacak şekilde eklemlenmiş.

Hem müze hem mağaza fonksiyonuna sahip olan mekanda mücevher satın alma eyleminden ziyade “dönüştürücü bir deneyimin doğal bir sonucu” haline geldiği bir ortamı teşvik etmek amaçlanmış. Stüdyonun açıklaması ise şöyle: “Türünün ilk örneği olan Meenakari müzesinin ardında yatan duygu, müşterinin kendisine çok şey vermiş olan şehre saygı gösterme ve aynı zamanda lüks perakende tasarımında yeni bir paradigma oluşturma yolu haline geldi.”

Binadaki tüm katlar, binanın merkezinde yer alan heykelsi bir merdivenle birbirine bağlanıyor.

Mekanın içindeki mobilyaların yapımından dış cephenin kaplanmasına kadar inşaat süreci boyunca yerel zanaatkarlarla birlikte çalışılmış.

Bölmelerin yarı tonozlu tavanları, minyatür resimlerde uzmanlaşmış sanatçılar tarafından bölgenin mimarisini, bitki örtüsünü ve faunasını tasvir eden fresklerle süslenmiş.

Shekhawat, mücevher çalışmalarının temeli olarak Meenakari’yi ya da metal emaye sanatını kullanıyor. Bunu yansıtmak için Studio Lotus, Shekhawat’ı zemin katta, başlangıçta mağaza için ayrılmış bir alanda Meenakari işçiliğinin tarihini sunan bir müze veya “hikaye anlatma alanı” tasarladı.

El oyması Jodhpur kırmızı kumtaşıyla kaplanan cephe, Sunita’ Shekhawat’ın Jodhpur’daki köklerini hatırlatıyor. İfade olarak oldukça farklı olsa da, Jaipur’un kentsel dokusunu tanımlayan pembe palete uyum sağlıyor.

Proje Yılı: 2024
Lokasyon: Jaipur, Hindistan
Mimar: Studio Lotus
Fotoğraflar: Ishita Sitwala