FIRIN’O ARTISAN BAKERY

Mutfak kültürü ile öne çıkan Gaziantep’in merkezinde konumlanan FIRIN’O Artisan Bakery’nin Girift tarafından tasarlanan genç ve yenilikçi iç mekanı ziyaretçilerine sıcak ve samimi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Markanın kurucuları dört nesildir un değirmenciliği yapan ve Mezopotamya’nın tahıl kültürünü günümüze modern tekniklerle harmanlayarak taşıyan bir ailedir. FIRIN’O Artisan Bakery, ailenin tecrübesini fırın ve kahveci konseptini birleştiren projesiyle günümüze taşıyor.

6.3 metre tavan yüksekliğinin avantajından faydalanan ofis, görsel olarak bütünlük sağlayacak bir kabuk oluşturmayı amaçladı. 5×5 cm ölçülerinde masif meşe ahşap latalardan oluşan parametrik kabuk, duvarda modüler raf sistemi olarak başlıyor ve tavanda devam ederek ahşap tavan sistemine dönüşüyor. Mekanda dinamik bir görsel etki yaratmasının yanı sıra bu kabuk; aydınlatma armatürlerinin montajında, akustik kararlarda ve mekanik ögelerin saklanmasında da fayda sağlayarak mekanda devamlılık algısı oluşturuyor.

Yüksek tavanın yarattığı ferah mekanı vurgulamak adına girişte galeri boşluğu yaratıldı. Asma katta ise mekanın sıcak hissiyatı ile kontrast oluşturması adına beyaz rengin hakim olduğu endüstriyel bir dil tercih edildi. Bina cephesinde yer alan büyük doğramalar, iç mekanın aktif şekilde gün ışığı almasını sağlarken mekandaki geometrik ögelerin üzerinde etkileyici gölgeler yaratmaktadır.

Teşhir ünitelerinde temiz ve ferah görünümde beyaz seramikler kullanıldı. Seramiklerin bazılarında markanın kurumsal kimliği için tasarlanan ‘O’ harfinin yorumlanmasıyla elde edilen desenler kullanıldı. Markanın öne çıkan ürünleri olan sıcak ekşi mayalı ekmek, kahve gibi ürünlerin hissi tasarım diliyle birlikte bir bütünlük sağlayacak şekilde iç mekana yansıtıldı. Mekana belirgin anlamda sıcaklık katan masif meşe ahşap detayların öne çıkması ve zeminin kahve çekirdeklerini anımsatan bir halı ile kaplanması bu duruma örnek olarak verilebilir. İç mekandaki gofrato beyaz boyalı metal ayaklı, üst tablası nervürlü camlı masalar ise mekana özel olarak tasarlandı.

Ailenin ekmek üretimindeki deneyimini, bulunduğu toprakların geleneğini ve kültürünü günümüze modern ve dinamik bir dille taşıyan FIRIN’O Artisan Bakery’nin iç tasarımı; farklı malzemeleri, dokuları ve rengi katmanlı ve özgün bir mekan yaratacak şekilde buluşturuyor.

Konum: Gaziantep

Alan: 525 m2

Proje Başlangıç Yılı: 2022

Proje Bitiş Yılı: 2023

Program: Bakery & Coffeeshop

Müşteri: FIRINO Gıda

İç Mimari Tasarım: GIRIFT

Uygulama: Fikret Ağan

Aydınlatma Danışmanı: Nergiz Arifoglu LightStyle

İş Birlikleri: Aydınlatma – Marset Seramik – Vitra, Gorbon

Fotoğraf: Emre Dörter