Dong Fureng Evi Müzesi

WIT Design & Research, Çin’in Ningbo şehrinde önceleri ekonomist Dong Fureng’in evi olan harap haldeki binayı Fureng’in akademik başarılarını onurlandıran bir müzeye dönüştürdü. Tasarım ekibi Dong Fureng Evi Müzesi’ni hayata geçirirken Fureng’in ekonomist, iş adamı ve eğitimci kimliğini yansıtmayı hedefleyen çok katmanlı bir yaklaşım benimsedi. Xinma Yolu üzerinde konumlanan yapının çevredeki yüksek binalar ile karşılaştırıldığında oldukça samimi ve zamansız bir algısı vardır.  İlk adım olarak yıpranmış tuğla-ahşap yapı, Doğu ve Batı etkisinin simgesi niteliğinde geleneksel ve çağdaş tasarım ögelerini birleştiren oldukça mütevazi bir anma alanı olarak yenilendi.

Alana girdiklerinde ziyaretçileri küçük bir avlu ve bambuların arkasına yerleştirilen kitap okuyan bir Dong Fureng heykeli karşılar. Ekrana yansıyan dalga şeklindeki kelimeler, arazinin tarihini ve ekonomik fikirlerin ilerleyişini anlatmaktadır. Güney koridora geçildiğinde Dong Fureng’in ardında bıraktığı eserleri ve hatıraları ile hayat hikayesinden bahsedilir. Tasarım ekibi, müzede 64 doktora öğrencisinin küratörlüğünü üslendiği fotoğraflar ve el yazmalarından oluşan sergi için ışığı yayan kutular kullanıyor. PROL tarafından gerçekleştirilen aydınlatma tasarımı ile projenin dikkat çeken unsurlarından biri haline gelen gizli dağınık ışıklar, ziyaretçilerle mekan arasında aktif bir duygusal iletişim kurmayı hedefliyor.

İkinci kattaki iletişim alanına giden kemerli yol, Batı mimarisinin klasik ögelerinden yararlanırken Çin mimarisinin geleneksel biçimlerine de atıfta bulunuyor. Bu birliktelik, Dong Fureng’in Batılı eğitim geçmişini ve ardından Çin’de gerçekleştirdiği ekonomik ve akademik başarıları temsil ediyor. Müzenin ikinci katının merkezi enstalasyon olan ‘The Grade of Dripping Water’a geçmeden önceki bölümü akademik forum temasına sahip.

Fureng ve öğrencilerinin anlamlı sözleri kirişin altından sarkıtılıyor. Yine bu katta WIT Design & Research, ekonomistin eski ofisini orijinal mobilyalarından bazılarını kullanarak yeniden yorumluyor. Ofisten getirilen iki eski koltuk mekana nostaljik ve duygusal bir hava kazandırıyor. Müzenin ciddi atmosferinin kırılarak yerini samimiyete bıraktığı bu mekan, tasarımın en çarpıcı noktalarından biri haline geliyor.

‘Bir Neslin En Büyük Ekonomi Ustası’ olarak bilinen Dong Fureng, hükümet ve işletmelerin ayrılmasını savunmuş ve Çin’in ekonomik teorisinin gelişiminin öncü isimlerinden olmuştur. Çin’in dışa açılmasını sağlayan reformlara yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı öğrenciler ve gelecek nesil için örnek teşkil eden bir figür olarak anılmaktadır. WIT Design & Research tarafından tasarlanan müze, usta ekonomisti anmayı ve ziyaretçileri Fureng’in yaşamı hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Ningbo, Çin
Mimar: WIT Design & Research
Fotoğraflar: Tantan Lei, TOPIA and One Thousand Degree Image