David Chipperfield Architects Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni Yenileyecek

Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin yenileme çalışmalarını kazandığı uluslararası yarışma sonucunda David Chipperfield Architects’in gerçekleştireceği açıklandı. 10 önerinin yer aldığı kısa listeden seçilen proje ile neoklasik yapıya sıkıştırılmış topraktan meydana gelen bir yapı eklenecek. Dünyanın en önemli tarih öncesi ve antik sanat koleksiyonlarından birini barındıran müze için planlanan 20.000 metrekarelik genişleme ve yenileme projesi kapsamında halka açık bir yeşil çatı parkı da tasarlanacak.

Ulusal Arkeoloji Müzesi, mimarlar Ludwig Lange ve Ernst Ziller tarafından tasarlandı ve 1855 – 1874 yılları arasında inşa edildi. David Chipperfield Architects, yapının neoklasik mimari unsurlarına ve topoğrafyaya saygı göstererek onu çağdaş standartlara ve günümüz beklentilerine uygun hale getirmeyi hedefliyor.

Genişleme, tarihi binanın oranları ve simetrisi ile denge içerisinde düzenlenen yeni bilet satış yerleri, vestiyer, mağaza ve restoranın yanı sıra oditoryum ile kalıcı ve geçici sergi alanlarını içeriyor. Cadde seviyesine alınan yeni giriş ve müzenin geniş cam cephesi ile yoldan geçenlerin iç mekanı algılayabilmesi yapının şehirle kurduğu bağın güçlenmesine yardımcı oluyor.

Yol boyunca galerilere farklı bakışlar sunan ve bir dizi dağınık hacimden oluşan plan, ziyaretçileri tarihi binaya yönlendirecek şekilde kurgulanıyor. Sıkıştırılmış toprak duvarlar, uzantının doğal bir eklenti olduğu algısını güçlendiriyor ve gölge oyunlarıyla birleşerek yer altı mağaraları hissiyatı yaratıyor. Ofisin tasarlanan yeni sergileme mekanları ve iç mekan kurgusu ilgili açıklaması ise şöyle: ‘Müzeye girdikten sonra ziyaretçiler, onları mevcut binaya götüren iki katlı sürekli sergi mekanlarından geçerler. Saf ve net hacimlerin, çapraz görünümlerin ve sıkıştırılmış toprak duvarların zarif mimari dili, tarihi alanlarla tezat oluşturuyor.’

Tamamen halka açık olan müze bahçesi, hareketli şehrin ortasında sessiz ve yeşil bir kamusal alan sunmaktadır. Belçika merkezli Wirtz International’ın tasarladığı peyzaj, 19. yüzyıl parklarına atıfta bulunan ögeler barındırıyor. Bahçenin merkezinde ise gömülmüş ve korunaklı bir iç avlu öne çıkıyor. Tarihi yapının anıtsal giriş merdiveni bu avluya doğru uzatılarak projenin var olan ile eklentiler arasında güçlü bir diyalog kurma hedefiyle doğru orantılı bir şekilde eski ve yeniyi birbirine bağlıyor.

 

Proje Yılı: 2023

Lokasyon: Atina, Yunanistan

Mimar: David Chipperfield Architects

Görseller: Filippo Bolognese Images