Cult Gaia’nın Son Mağazasında Dev Mozaik Duvar Resmi

Miami Design District’te konumlanan Cult Gaia’nın son mağazası, geleneksel perakende mağazalarına bambaşka bir yorum getiriyor ve dışarıdan bir galeri mekanı hatta neredeyse bir sanat eseri gibi algılanıyor. Kurucu Jasmin Larian Hekmat ve New York merkezli mimarlık ve iç mimarlık firması Sugarhouse, Cult Gaia’nın kadınlığın kutsallığına olan saygısını onurlandırmak için 1.502 metrekarelik perakende alanını tasarladılar. Tasarımcılar Jess ve Jonathan Nahon, tapınak mimarisi, Larian Hekmat’ın Pers kökeni ve ikonik tarihsel klişelerden ortaya çıkan zengin bir paletten ilham aldılar. ‘Miami mağazamızı tasarlarken, sadece bir mekan değil, her köşenin, her detayın Cult Gaia’nın ruhunu yansıttığı bir kutsal alan yaratmayı amaçladık’ diyor Larian Hekmat.

Bu etkileyici iç mekanı oluşturmak için Sugarhouse, projeye katmanlı bir anlayışla karşılaştı. Jess Nahon şöyle diyor: ‘Her zaman bir projeye yaklaştığımız gibi yerel mimariyi keşfetmeye ve araştırmaya başlayarak tasarımı ele alıyoruz. Bu, tropikal iklimlere özgü yerel mimariyi, özellikle Miami’yi, ‘ev’ teriminin tarihsel referanslarını ve Jasmin’in benzersiz Pers kökenini keşfettik.’

Mağazanın dikkat çekici cephesi oldukça merak uyandırıyor. Sanatçı Michael Chandler’ın 1800 parçalık ‘Tree of Life’ (Hayat Ağacı) seramik mozaik duvar resmi, dış cephede yer alıyor ve Rousseau’nun ‘The Dream’ tablosundan, Pers tapınak mimarisinden ve 18. yüzyıl Hint tekstillerinden ilham alıyor. Bu el ile boyanmış seramik eser, bir ağacı sergiliyor ve bu ağacın dalları mağaza önüne uzanıyor. Aynı zamanda eser karakteristik bitkiler, kuşlar ve çiçek tacı takmış Nymphalarla dolu.

İç mekan, üç ana bölümden oluşuyor ve kuzey ucunda gizli bir dördüncü alan bulunuyor. Müşterileri karşılayan krem-nötr tonlarda bir açık alana girildiğinde, giysilerin Cult Gaia’nın mücevherlerini andıran pirinç çubuklardan asıldığı görülüyor. Bu etki, New Vernacular Studio tarafından oluşturulan özel biyomorfik duvar aynaları ile tamamlanıyor.

Bunu takiben, misafirler yüzlerce ayrı oyma kumtaşı bloğundan oluşturulmuş merkezi bir giyinme alanıyla karşılaşıyor. Bu elemanlar, sadece gizlilik sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda aydınlatılmış gömme alanlarında ürünleri sergiliyor.

Tasarımın en can alıcı noktalarından birisi ana mekanlarda yer alan ve iç mekanı ışıkla dolduran iki kubbe. Pantheon’dan esinlenerek tasarlanan bu kubbeler, herkesin Yeryüzü Tanrıçası’nın özünü temsil ettiği Cult Gaia’nın ethos’unu vurgular. Bu kubbelerin altında iki önemli yapı yer alıyor. Bunlardan ilki, Larian Hekmat’ın annesi ve başarılı bir sanatçı olan Angela Larian’ın bir beton heykel. Kubbelerin altındaki ikinci yapı, Brandi Howe tarafından yapılmış olan büyük bir Banyan ağacıdır. Bu Banyan, cephe motifindeki Hayat Ağacı motifine gönderme yaparak, ziyaretçiler için uyumlu bir deneyim sağlar ve onları oturup modanın bu tapınağında kişisel aydınlanmalarını bulmaya davet eder.

Proje Yılı: 2024
Lokasyon: Miami, ABD
Mimar / Tasarımcı: Sugarhouse
Fotoğraflar: Kris Tamburello