Crystal Lake Pavilion

New York merkezli mimarlık stüdyosu Marc Thorpe Design, durgun bir gölün ortasında ‘Crystal Lake Pavilion’ isimli bir meditasyon alanı konsepti tasarladı. New York Eyaleti’ndeki Catskills bölgesi için önerilen proje, şehrin uzağında konumlanan alanın sakinlerine ve doğa tutkunu ziyaretçilere dingin ve dramatik bir mekan sunmayı amaçlıyor. Yapının strüktürünü oluşturan koyu renkli ahşap elemanlar ve baskın üçgen çatı, şeffaf camın hafif görüntüsü ile kontrast oluştururken göl üzerinde yarattığı yansımalarla benzersiz ve gerçeküstü bir görsel etki yaratıyor.

Meditasyon, yoga dersleri ve grup terapisi gibi aktivitelerin gerçekleşebileceği alan, çevredeki doğal yaşamı kutluyor ve ziyaretçilerini sağladığı panoramik manzara ve etkileşim ile bölgedeki özgün fauna ve flora ile ilişki kurmaya davet ediyor. Yalnızca tekneyle erişilebilen yapı, izole duruşu ile işlevine uygun olarak oldukça sakin ve dramatik bir atmosfer yaratmayı başarıyor.

Çevresine duyduğu saygıyı yapım tekniklerine de taşımayı hedefleyen tasarım çoğunluğu prefabrike olacak ve saha dışında üretime imkan tanıyacak şekilde tasarlandı. Yapının ahşap konstrüksiyon tekniği için de geleneksel King Post yöntemi tercih edildi.

Tasarımı hem gerçekte hem de mecazi anlamda yükseltmek için, gölün yatağına sağlam ve merkezi bir beton iskele yerleştirilmiştir. Yapıya oranla oldukça küçük bir ayak izine sahip olan tek bir devamlı taşıyıcı ile desteklenen pavyon, özellikle uzaktan suyun üzerinde süzülüyormuş gibi algılanıyor ve bu da onu ağırlıksız gösteren bir optik yanılsama yaratıyor. Crystal Lake Pavilion, bu yanılsamayı güçlendiren hafif çelik bağlantılara ve ince ara kesitli bir çatıya sahiptir.

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: New York, ABD
Mimar: Marc Thorpe Design
Görseller: Truetopia