Berlin’de Yeni Bir Konsept Mağaza: The Square

Berlin’in kalbinde konumlanan Emmanuel de Bayser ve Josef Voelk’in yeni konsept mağazası ‘The Square’, zarif ve zamansız detaylarla dolu bir alışveriş deneyimi vadediyor. Şehirde bulunan birçok simge yapının hemen yanı başındaki lokasyonuyla öne çıkan mağaza, günümüzün Arcadia’sını anımsatıyor. Emmanuel de Bayser ve Josef Voelk’in 2008’de kapılarını açan ‘The Corner’ adlı mağazasına ev sahipliği yapan 700 metrekareyi aşan mekan, Paris merkezli stüdyo Pierre Augustin Rose tarafından yeniden tasarlanıyor ve ‘The Square’ aynı mekanda bambaşka bir kimlikle doğuyor.

Yeni mağazanın ürün yelpazesinde moda ürünlerinin yanında mobilyalar, sanat eserleri ve iç mekan objeleri de yer alıyor. Dışarıdaki yoğun caddenin tam tersini yansıtan iç mekandaki sakin atmosferde, yumuşak kıvrımlar ve doğal dokular dikkat çekiyor. Çevredeki klasik güzelliğin bir yansımasını iç mekana taşımayı hedefleyen tasarımda güneş ışınları ile aydınlanan mekanlar ve yüksek kemerler mağazanın karakterini oluşturuyor.

İç mekanda tercih edilen mobilyalar Pierre Augustin Rose, Ann Demeulemeester, Chiarastella Catrani ve Rick Owens imzalı. Mağazanın baskın unsurlarından olan kemerlerin kıvrımları mağazadaki detaylardan mobilyalara ve dekoratif elemanlara kadar birçok farklı yerde kendini hatırlatıyor.

Mağaza sahipleri Emmanuel de Bayser ve Josef Voelk yeni tasarımı ‘bütünsel bir estetik deneyim’ olarak tanımlıyor. ‘The Square’, Berlin’de alışveriş ve sanat rotasının önemli bir durağı olmayı hedefliyor.

Lokasyon: Berlin, Almanya
Proje Yılı: 2022
Mimar / Tasarımcı: Pierre Augustin Rose
Fotoğraflar: Mark Seelen