Ara Güler Müzesi – Leica – Monochrome

Şehrin kültür ve sanat mekanlarının yeni popüler adresi Galataport’ta yer alan Doğuş Grubu bünyesindeki Ara Güler Müzesi, Monochrome ve Leica markalarının ortak olarak kullanacağı mekanın deneyim tasarımı ve iç mimarisi Wangan imzası taşıyor. AGLM projesi, birbirinden farklı fonksiyonların bir arada nasıl var olabileceğinin güzel bir örneğini sunuyor. 435 metrekarelik alanda müze, kafe ve fotoğraf makinesi mağazasının birlikte yer aldığı bir kurgu üzerine yoğunlaşan Wangan, farklı işlevlerin ayrıştırıldığı bir düzen yerine deneyim hikayesini markaların ortak noktaları üzerinden yaratan bir mekan tasarlıyor. Böylece ziyaretçilere farklı unsurlardan ilham alan, kapsayıcı ve alışılagelmemiş bir mekansal deneyim vadediliyor.

Mekânın ortasına yerleştirilen ana kütlenin üç boyutlu deseni, fotoğrafçılığın ve fotoğraf makinesinin temel öğelerinden olan diyafram açıklığının (apertür) geleneksel formundan esinlenilerek tasarlanıyor. Leica’nın vitrin ünitelerini ve Ara Güler Müzesi’ne ait sergi panolarını barındıran bu kütle aynı zamanda Monochrome’un mutfak alanına da ev sahipliği yapıyor. Projenin öne çıkan ögelerinden olan bu merkezi kütle üzerindeki ışık oyunları hem içeriden hem de dış mekandan algılanan ve dikkat çeken bir görsel etki yaratıyor.

Yapısal olarak iç içe olsalar da mekânlar arasındaki farkı, iddialı ve kontrast bir duruş ile ifade etmek isteyen stüdyo, Ara Güler Müzesi’ne ait alanlarda, siyah-beyaz tonları doğal taş, paslanmaz çelik ve alümniyum köpük gibi sert malzemeleri keskin hatlarla kullanırken Monochrome’a ait alanlarda,  aydınlatma kararlarından, malzeme seçimlerine kadar olan farklılıklarla çok daha sıcak bir atmosferle son kullanıcının karşısına çıkıyor.

Özgün detaylarıyla öne çıkan AGLM projesi, Galataport’un kültür – sanat rotasındaki yerini aldı.

 

Proje Yılı: 2021
Lokasyon: Istanbul, Türkiye
Mimar / Tasarımcı: Wangan
İşveren: Doğuş Yeme-İçme, Turizm ve Perakende
Aydınlatma Tasarımı: Planlux
Fotoğraf: Emre Dörter