Aldo Rossi’nin Palazzo Oteli’ne İç Mekan Yenilemesi

Uchida Design Inc., Pritzker ödüllü İtalyan mimar Aldo Rossi’nin 1989 yılında tasarladığı Hotel Il Palazzo’nun iç mekan tasarımını yeniledi. Japonya’nın ilk butik otellerinden olan ve Fukuoka şehrinde bulunan yapının yeni iç mekanı, ‘yumuşaklık ve doğal malzemeler’ yaklaşımına sahip bir görünüm kazandı. Aldo Rossi’nin postmodern mimari stilini yansıtan projelerinden biri olan Palazzo Oteli, kırmızı cephesi ve parlak yeşil bakır lentolarıyla çevresindeki diğer yapılardan ayrışıyor. Orijinal tasarıma uyumlu iç mekan yenilemesi, kırmızı, yeşil ve mavi renklerin kullanımını modern mirasa sahip çıkarak yeniden yorumluyor.

Hotel Il Palazzo, doğu ve batı mimarisi arasında bir köprü oluşturması amacıyla şehrin ticari bölümünü bir rekreasyon ve eğlence alanına bağlıyor. İran traverteninden ve canlı yeşil eskitilmiş bakır lentodan oluşan cephe önünde geniş, açık bir meydan bulunuyor. Il Palazzo oteline kavramsal olarak Milano’daki Memphis Group ve New York’taki Studio 54’ün hareketleri öncülük ediyor ve ilhamını Venedik palazzoları, Paris Haussman mimarisi ve Kyoto’daki geleneksel bir Japon tapınağı olan Nishi Hongan-ji’den alıyor.

Gaetano Pesce, Ettore Sottsass ve Shiro Kuramata tarafından tasarlanan otel, restoran ve barları barındıran iki bitişik yapıya bağlanan bir ana hacme sahipti. Otelin iç mekanında Shigeru Uchida görevlendirilirken, görsel kimliğini Ikko Tanaka üstlendi.

Cadde seviyesinden erişilebilen canlı mavi bir ışıkla kaplanan yeni giriş konukları karşılıyor. Cesur ve göz alıcı giriş, konukları bir zamanlar sanatçıların performansına ev sahipliği yapan diskonun bulunduğu, günümüzde ise resepsiyon alanı ve salon bulunan bodrum katına yönlendiriyor.

Restoranda, Shigeru Uchida’nın ‘Dans Eden Su’ adlı su heykeli merkezde oturuyor ve tavanda ışığı ve suyu kırarak mekansal dinamizm yaratıyor. Salondaki masa ve sandalyeler orijinal tasarımdan ilham alınarak yeniden tasarlanmış.

Shigeru Uchida’nın ölümünden sonra stüdyonun yürütücülüğünü üstlenen ve aynı zamanda tasarım direktörü olan Kiyoshi Hasebe tasarımın renklerle bütünlüğünü şöyle açıklıyor: “Genel his, tonal boyama, yumuşak dolaylı ışık ve zeminde doğal ahşap döşeme, su havzasında parıldayan su ve bölmeler için geçirgen perdeler ile çeşitli aydınlatma türlerinin bir kombinasyonuna dayanıyor.”

Orijinal tasarım detayları, yeni müdahale ile birleşerek tarihinin mekânla iç içe geçmesini sağlıyor. Oda koridorlarında, kemerli tavanlara spot ışıkla yansıtılan, otelin 1989’dan kalma orijinal aydınlatması yer alıyor.

İç mekanın tamamında ışık ve gölge etkileşimi bulunurken, konuk odalarında daha sade bir tasarım benimsenerek krem rengi ve tonları tercih edilmiş.

Gelecek planlar arasında, Rossi’nin başlangıçtaki sınırsız bir alan yaratma arzusu doğrultusunda, ön meydanın topluluk etkinliklerine ve bir çiftçi pazarına ev sahipliği yapmak için kullanılması yer alıyor.

 

Proje Yılı: 2023
Lokasyon: Fukuoka, Japonya
Mimar: Aldo Rossi (1989)
İç Mimar: Uchida Design Inc.
Fotoğraflar: Satoshi Asakawa