TASARIM | Lexus LF-Z Elektrikli

LEXUS, LF-Z Electrified konsepti ile araç tasarımının ne yöne evrileceğinin ipuçlarını veriyor. Alçak seviyede dizayn edilmiş ön bölüme, yükselerek devam eden arka kısım eşlik ediyor ve araç akıp gidiyor…

Lexus LF-Z; sürücü ve aracı daha önce hiç olmadığı gibi birbirine bağlamak için artırılmış gerçeklik ve yapay zeka kullanan ilk nesil. LF-Z tamamen yeni bir elektrikli platform kullanıyor ve Direct4 teknolojisi ile her aksa güç iletebiliyor.

Aracın yolda geniş bir duruşa sahip olmasını sağlamak için, büyük ebatlara sahip jantlar tercih edilmiş. Bu durum aracın ağırlık merkezinin de alçaltılmasına destek olmuş.

Japoncada ‘dizgin’ anlamına gelen ‘Tazuna’ kelimesinden ilham alarak tasarlan LF-Z Electrified’ın kabini sürücü ve araç iletişimini başka bir boyuta taşımış. Adeta bir yarış atı ve binicisi arasındaki kesintisiz etkileşimi, kullanılan tasarımla, bu araçta kurmaya çalışan marka, direksiyona yakın konumlandırılmış düğmeler ve ön cama yansıtılan göstergelerle vermek istediği bütünlüğü sağlamayı başarmış.

LF-Z Electrified, yapay zeka kullanımı konusunda oldukça yenilikçi bir tarza sahip. Sürücünün tercihlerine göre göstergelerini şekillendirebilmesi, sesli komut özelliği ile sürüşün daha güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlaması ve yine sesli tanıma özelliğini kullanarak aracın tüm özelliklerinin farklı sürücülere göre kişiselleştirilebilmesi eklenen yeni yapay zeka özelliklerinden sadece birkaçı.

Link: https://www.lexus.com/LF-Z-Electrified/#:~:text=The%20LF%2DZ%20Electrified%20Concept,and%20vehicle%20like%20never%20before